1 Nisan Şaka Günü

yorumsuz
229 views
1 Nisan Şaka Günü

1 Nisan 

1 Nisan şaka günü sadece bir ülkeye ait bir gün olarak değil. Global kutlanan bir gün olarak değerlendirilir. Bu günlerde insanlar birbirine şakalar yapar tabi dikkat etmek lazım şaka yapayım derken şakalanmamak gerek. Bu sadece halk arasında kutlanmaz bazen 1 Nisan şaka furyasına Devlet Büyüklerinin’de katıldığı görülür. Şaka kurbanı olmamanız için olarak biz uyarmış olalım.

Buradan tabikide şaka tüyoları vermicem ama şakayı baştan sona iyi analiz etmek gerekiyor bazen tatsız olaylar olabiliyor. Amiyane bir tabirle ”eşek şakalarıda” bolca yapılır ve tabi işler bazen kontrolden çıkabilir. Ama tabi kaliteli çok yüksek bütçeli şakalarda yapılmıyor değil. Bütün dünyanın eğlendiği güldüğü 1 Nisan şakalarıda var birazdan söyleyeceğim çoğunuzun bildiği örnekteki gibi.

2008 yılında BBC’nin bir belgesel şakasını hatırlicaksınız, Belgeselde penguenlerin doğal ortamı çekiliyor ve sonra penguenlerin uçtuğu görülüyor. İzleyenlerin bir doğa harikası izlediklerini zannetmeleri ve yönetmenin 1 Nisan şakasını açıklaması üzerine izleyenler şakalandıklarını anlıyor ve keyifli bir 1 Nisan şakası gerçekleşiyor.

1 Nisan şaka gününün önemi Aslında bir takvim veya bir gün hatasıyla bugüne kadar yayılan bu olay, Fransa’da 1564 yılında Fransa kralının Yılın başlangıç tarihini 1 Ocağa almasıyla başladı. Daha önceleri yıl başlangıç tarihi 25 marttı, ozamanki şartlarla tabi Charlesin (Fransa kralı) bu kararı fazla ses getirmedi fazla yayılmadı. Duyanlar ise eski geleneklerini sürdürmek ve tepkilerini belli etmek için eski usül devam ettiler. 1 Nisan’da partiler düzenlediler. Diğerleri ise onları Nisan aptalları olarak nitelendirdi. 1 Nisan’a “aptallar günü” adını verdiler. Bu günde herkese sürpriz hediyeler verdiler, gerçek olmayan haberler ürettiler. Yıllar sonra Ocak ayının yılın ilk ayı olmasına alışılınca, Fransızlar 1 Nisan gününü kültürlerinin bir parçası görerek devam ettirdiler.1 Nisanda yılbaşını kutlayanlarada Nisan balığı denir. 1 Nisanla ilgili daha başka çeşitli rivayetlerde var.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 31 Mart 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın