Apple Mac’lerde Yeni Tehlike

yorumsuz
306 views
Apple Mac’lerde Yeni Tehlike

21.yüzyıl dünyasında güvenlik sadece fiziki şekilde değil sanal biçimde de kurulması gereken son derece önemli faktörlerden birisi haline geldi. Özellikle de dijitalleşen modern yüzyıl dünyasında insan yaşamının tüm faktörlerinin dijital dünyada kendisine aktif şekilde yer buluyor olması güvenliklerinin sağlanmasının önemini daha da arttırıyor. Bu sebep ile de günümüz modern yüzyıl sanal dünyasında kullanıcıların kişisel bilgilerini korumayı hedefleyen çok geniş kapsamlı yazılım güvenliği uygulamaları bulunuyor. Son dönemlerde Apple cihazları için güvenlik duvarını aşan Mac zararlısı çok ciddi riskler oluşturuyor.

Dünyanın en büyük teknoloji markası olan ve bilgisayarlardan çok daha farklı bir yapıda olan ve kendisine özel olan Apple’nin ürünleri arasında bulunan Mac’leri etkisi altına almaya başlayan yeni zararlıya ilişkin olarak gelen ilk haberler zararlının kesinlikle antivirüs dinlemediği ve girdiği cihazın tüm kontrolünü eline alabildiği belirtiliyor. Apple bilgisayarları etkisi altına alan bu yeni virüs, çok ciddi biçimde yayılmaya başladı. ‘Proton’ adı verilen zararlı yazılım kullanıcının karşısına RAT yani uzaktan erişim trojanı olarak çıkıyor. Yazılım güvenliği uzmanları tarafından keşfedilen zararlı yazılım, 2 sebeple risk teşkil ediyor.

Öncelikli olarak kullanıcının makinesi içerisinde bazı riskli faaliyetler gerçekleştirebiliyor. Yazılım güvenliği uzmanlarına göre ikincil olarak ise zararlı yazılımın Apple’a ait olan bir sertifika ile gelmesidir. Bu durum mevcut durumda Mac kullanıcılarının cihazlarında aktif şekilde kullanmakta oldukları MacOS antivirüs yazılımları tarafından fark edilememesine neden oluyor. Uzmanlara göre Apple şirketinin filtre sürecinden bu şekilde kurtulabilen zararlı yazılım, burada zararlı yazılımı geliştiren kişilerin çalıntı geliştirici bilgileri kullanmış olma olasılığı bulunuyor. Bu durumun neticesinde de Apple tarafından imzalanmış bir trojan ile kullanıcıların karşı karşıya kalmış olma olasılığı gün yüzüne çıkıyor. Şu anda Proton’un sınırsız yüklemeye olanak veren sürümü, Deep Web üzerinden 40 Bitcoin (yaklaşık 200 bin TL) karşılığında satışı yapılıyor.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 18 Mart 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın