Halit Akçatepe

yorumsuz
268 views
Halit Akçatepe

Halit Akçatepe 

 
Bir çogumuzun çocuklaguna dokunmuş Türk sinemasının usta ismi Halit Akçatepe 79 yaşında hayatını kaybetti.

 
1 Yıl öncesinden hastalandı ve hastaneye kaldırıldı. Kısmi felç geçirdiği öğrenildi o günden beri hastanede tedavi gören Halit Akçatepe bugün vefat etti haberi Türkiyeyi yasa bogdu sevenleri hastaneye akın etti. Bir çok ünlü twitterdan üzgün oldugunu belirtti ve başsağlığını iletti.

 
Bir duayen olan ve genellikle partneri Kemal Sunal olan Halit Akçatepe evimizin neşe kaynağı Hababam Sınıfı’nın Güdük Necmisiydi. Karakteriyle adını tüm Türkiye’ye duyuran Halit Akçatepe’ye Allah’tan rahmet Ailesine ve yakınlarına sabır diliyoruz.
Halit Akçatepe Kimdir
1 Ocak 1938’de Üsküdar’da doğan Akçatepe, ilkokulu Refik Halit Karay Mektebi’nde okur. Babası Sıtkı Akçatepe’dir. Konservatuvar eğitimi hiç almamıştır (kendisi konservatuvar eğitimiyle uzaktan yakından bir alakası olmadığını belirtmiştir). Zamanın film yönetmenlerinden birinin, babasına “bize bir çocuk oyuncu lazım” dediği zaman, babası tülüatçı Sıtkı Bey oğlu Halit’i oynatmıştır. İlk filmini 1943’te 5 yaşındayken çekti. Daha sonra ilkokul sıralarında ders görmeye başladı. Saint Benoit Fransız Lisesi’nden mezun oldu. 1959’da Anıtkabir’de 1,5 yıl askerlik görevini yaptı. 1972’te Tatlı Dillim filmiyle şöhreti yakaladı. 1963’te Yasak, Gündoğarken, Semaya Baktım Seni Gördüm filmlerini çekti. 1975’te Hababam Sınıfı adlı filmindeki Güdük Necmi tiplemesiyle Türk sinemasına adını yazdırmıştır.
İki kez evlenen oyuncu ilk evliliğini 1963 yılında Tülin Akçatepe ile yapmış bu evliliğinden Itır (1964) ve Ebru (1968) isminde iki kızı olmuştur. 1981 yılında Tülin Hanımdan boşanan oyuncu 1999’da kendisinden 39 yaş küçük olan Rezzan Akçatepe ile evlenmiştir. Bu evliliğinden ise 2001 yılında kızları Günsu doğmuştur. Halit Akçatepe ve Rezzan Akçatepe 2009 yılında boşanmıştır.

Usta oyuncunun babası Sıtkı Akçatepe ve annesi Leman Akçatepe de Türk Sineması’nda birçok yapımda rol almış oyunculardır. Özellikle babası Sıtkı Akçatepe, Hababam Sınıfı film serisinde oynadığı Paşa Nuri tiplemesiyle tanınmaktadır. Babası Sıtkı Akçatepe annesi tarafından Osmanlı İmparatorluğu’nun Lale Devri Sadrazamı Nevşehirli Damat İbrahim Paşa’nın torunudur.

 
31 Mart 2017 tarihinde 79 yaşında hayatını kaybetmiştir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 31 Mart 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın