iPhone Cihazlarda Güvenlik Riski

yorumsuz
230 views
iPhone Cihazlarda Güvenlik Riski

Teknoloji gelişmeye devam ettikçe, sağlamış olduğu önemli fırsatlar ve modern standartlar beraberinde pek çok sorun ve riski de getiriyor. Özellikle de günümüz modern yüzyıl dünyasında bireysel alandan kurumsal alana kadar her türlü bilginin sanal dünyaya taşınmasıyla birlikte kişisel veya kurumsal bilgilerin güvenliği gibi son derece önemli bir nokta öne çıkıyor. Modern yüzyıl teknolojisinin gelişiminin yönelmiş olduğu akıllı teknolojilerle birlikte kişisel bilgi güvenliği de çok daha büyük bir önem taşıyor. Günümüzde zararlılar, akıllı cep telefonları etkisi altına almayı sürdürüyor. Bu noktada en güvenli olduğu düşünülen iOS mobil işletim sistemi yüzünden iPhone cihazları içinde güvenlik riski bulunuyor. iPhone güvenliği de zararlı yazılımlar ile birlikte risk altında bulunuyor.

Zararlı yazılımlar artık mobil alanda da çok önemli sorunlara yol açıyor. Öyle ki mobil zararlı yazılımlar ile şu ana kadar en üst düzey aşamaya kadar ulaşmış olduğu görülüyor. Nokia şirketinin yapmış olduğu araştırma neticelerine göre geçen yılın ekim ayında tüm mobil cihazların yüzde 1.35’i riskli durumda bulunuyor. 2016’nın nisan ayında bu oranının yüzde 1.06 seviyesinde olduğu belirtiliyor. Android akıllı cep telefonu ve diğer akıllı cihazlar, mobil piyasasının yüzde 81 gibi bir alanını kaplarken, iOS mobil işletim sistemi bulunan iPhone güvenliği de zararlı yazılım riskinden fazlasıyla etkileniyor. iOS işletim sistemli akıllı cihazların yüzde 4’ü gibi yüksek bir oranına casus yazılım uygulaması olarak belirtilen gözetim yazılımlarının bulaşmış durumda olduğu belirtiliyor.

Spyphone gözetleme yazılımları kullanıcıların aramalarını, yazılı mesajlarını, sosyal medya uygulamalarını, internet sorgulamalarını ve hatta GPS konumlarını dahi son derece titiz bir takip altında tutuyor. Bu durumda iPhone güvenliği açısından son derece ciddi bir risk teşkil ettiği belirtiliyor.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 2 Nisan 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın