Periscope İsim Değişikliğine Gitti

yorumsuz
312 views
Periscope İsim Değişikliğine Gitti

Twitter’ın sahip olduğu periscope isim değişikliğine gitmek zorunda kaldı. Periscope bilindiği üzere twitter kullanıcılarının canlı yayın yaptıkları ve bu canlı yayınları binlerce kişinin izlediği bir platform. Türkiyede geçtiğimiz gün faaliyetinin durdurulması kararı öne sürüldü. Bunun nedeni periscope’nin ülkemizde faaliyet gösteren Periskop isimli şirket tarafından dava edilmesi oldu. Ülkemizde bulunan Periskop şirketi açtığı davada periscope’nin kendi marka haklarına tecavüz edildiği gerekçesi ile mahkemeye gitti.Periskop İletişim ve Prodüksiyon Hizmetleri LTD. ŞTİ’nin açmış olduğu bu davada alınan karar ihtiyati tedbir uygulanması yönünde oldu.

Alınan Karar ise şöyle açıklandı:
“İhtiyati tedbir isteyen vekili, marka tecavüzüne esas teşkil eden davalı Twitter’e ait Periscope isimli mobil uygulama diger davalılara ait Ios ve Android işletim sistemleri üzerinden kullanıcılara ulaştırıldığını ve söz konusu mobil uygulamaya erişimin engellenmesini, ayrıca yine mobil uygulamaya ait web sitesi olan www.periscope.tv internet sitesine ve @periscopeco isimli twitter kullanıcısının da dava konusu tecavüzün yer bulduğu diğer kaynaklar olduğunu ve tedbiren erişime engelleme kararı verilmesini, ayrıca yine davalıların Periscope adı altında tüm reklam ve tanıtım çalışmalarının ihtiyati tedbir yoluyla önlenmesini talep etmiştir.”

Twitter’ın bu dava sonucunda karşı hamle yapara isim değişikliğine gitme kararı aldı. Google Play üzerinden ugulamanın adı Scope olarak güncellendi. İsim değişikliğine giden Periscope sadece ülkemizde Scope olarak güncellendi ve henüz App Store de bir değişme olmadığı bilinmekte. Twitter’ın yapmış olduğu karşı hamle Periscope’nin geleceğini Scope olarak kurtarabilecek mi? Bunu da ilerleyen zamanlarda hep birlikte göreceğiz.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 1 Nisan 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın