Sultan II. Ahmed Han(6 Şubat 1695)

yorumsuz
233 views
Sultan II. Ahmed Han(6 Şubat 1695)

Tarihte bugün 6 şubat 1695’de Sultan II. Ahmed Han’ın ölüm günüdür. Peki Sultan II. Ahmed kimdir?
Sultan II. Ahmed Han 25 Şubat 1643 yılında dünyaya gelmişdir. Annesi Hatice Muazzez Sultan,babası Sultan İbrahim Han’dır.
Sultan II. Ahmed Han,Sultan İbrahim Han’ın üçüncü oğludur. Sultan II. Ahmed Han tahta çıktığı zaman 21 Haziran 1691 yılıydı ve bu tarih de II. Ahmed Han 48 yaşındaydı.
II. Ahmed Han iyi kişiliğiyle tanınan bir padişahdı. Mütevazi,merhametli ve vatansever olan II. Ahmed Han çoğu zaman halk arasında dolaşır,insanların sıkıntılarını,dertlerini sabırla ve anlayışla dinler çare bulunması adına elinden gelen her imkanı insanlarına yardım etmek için harcardı.
İslamiyete büyük bir inanç ve sorumluluk çerçevesinde hareket eder ve Sultan II. Ahmed Han başta Kur’an-ı Kerim olmak üzere birçok kitapları yazdı ve onları fazlasıyla çoğalttırdı. II. Ahmed Han’ın ilk eşi Rabi’a Haseki Sultan, ikinci eşi ise Şayeste Hanım olarak bilinirlerdi. İki
eşinden toplamda iki erkek çocuğu ve üç kız çocuğu dünyaya gelmişdir. Erkek çocukların adları Şehzade İbrahim ve Şehzade Ahmet olarak bilinirlerdi. Kız çocukların isimleri ise Atike Sultan, Hatice Sultan, Asiye Sultan olarak bilinirlerdi. II. Ahmed Han 6 Şubat 1695 yılında vefat etmiş ve kabri şuan ki günümüzde Kanuni Sultan Süleyman türbesinin içinde yer almaktadır.

 

Sultan II. Ahmed Han

21. Osmanlı Padişahı

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , ,
Eklenme Tarihi: 6 Şubat 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın