WhatsApp’ta Kişisel Bilgiler Risk Altında

yorumsuz
295 views
WhatsApp’ta Kişisel Bilgiler Risk Altında

Modern dünyanın en kapsamlı mesajlaşma uygulaması olan WhatsApp uygulamasında ciddi bir güvenlik tehdidi olduğu ortaya çıktı.Son dönemlerde de çok sık şekilde tüm kullanıcıların duyduğu uçtan uca koruma sistemini kullanmakta olan WhatsApp’ta buradan doğan bir güvenlik riskinin bulunduğu belirtildi. WhatsApp ve Telegram uygulamaları tarafından aktif şekilde kullanılan uçtan uca koruma sistemi ile daha güvenlik anlık mesajlaşmanın kullanıcılara sunulması hedefleniyor.Ancak ortaya çıkan WhatsApp güvenlik açığına göre bu koruma sisteminin yapısı platformların beraberinde kötü niyetli kişiler olan sanal korsanlara karşı son derece zayıf ve korumasız duruma getirdiğini gösteriyor.

Dünyanın en çok kullanılan bu mesajlaşma uygulaması olan WhatsApp’ta meydana gelen güvenlik açığı çok ciddi noktalara ulaşıyor. Çünkü WhatsApp güvenlik açığına dair İsrailli bir siber güvenlik firması olan Check Point şirketi tarafından gerçekleştirilen deneme ve çalışmalar sonucunda WhatsApp üzerindeki bu güvenlik korumasını geçmeyi başararak, WhatsApp uygulamasının web versiyonunu kullanarak hesapların kırılmasını sağladı. Şirket, gerçekleştirdiği tüm bu uygulamaları anlık olarak videoya kaydettiğinden yapılanlar ve kesinlikle güvenlik açığı sonucunda karşılaşılan risklerin nedenli büyük boyutlarda olduğunun net bir şekilde görülmesini sağlıyor.

Kullanıcılarının kişisel bilgi güvenliğini önemli oranda risk altına sokan bu WhatsApp güvenlik açığı sayesinde kullanıcı hesaplarına ulaşabilmek hedefi ile sanal korsanlar tarafından oldukça basit bir teknik kullandığı görülüyor. Bir HTML dosyası yaratarak, kullanıcının kendisine ait olduğunu düşündüğü bir görseli ön izlemeye veren korsanlar bu görsele basılması durumunda hesabın tüm kontrolünü ele alabiliyor. Şirkete göre hacker tarafından ele geçirilen bir WhatsApp hesabının her bir kullanıcı bilgisi, fotoğrafı ve konuşma geçmişi indirilebilir duruma geliyor.Şirket her ne kadar her uygulama şirketine de gerekli bilgiyi verdiklerini dile getirmiş olsalar ve açığın giderilmesini sağlamış olsalar da şu ana kadar kaç kullanıcının bu durumun mağduriyetini yaşadığına dair resmi bir bilgilendirme yapılmadı.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 16 Mart 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın