Yapay Zeka Kendi Dilini Geliştirdi

yorumsuz
368 views
Yapay Zeka Kendi Dilini Geliştirdi

21.yüzyıl dünyasında teknolojinin gelişimi özellikle son 10 yıl içerisinde çok büyük bir sürat kazandı. Sürekli gelişen ve insan yaşamı içerisinde daha aktif şekilde rol üstlenmeye başlayan akıllı teknolojiler, yapay zeka gelişimi açısından da önemli katkılarda bulunuyor. Günümüzde yapay zekada gelinen noktada yapay zekalar kabiliyetleri ile insanoğlunu fazlasıyla şaşırtmaya devam ediyor. Bu çerçevede de ABD’de Kaliforniya Berkeley Üniversitesi ve OpenAl ortaklığı ile gerçekleştirilen çalışma sonucunda keşfedilen yapay zekalar kendilerine özgü bir dil geliştirme başarısını gösterdi.

Gelecek dünyanın teknolojik gereksinimlerinin önemli bir kısmını karşılayacak olan yapay zeka teknolojisi, insanoğlunun gündelik işlerinden pek çok farklı risk teşkil eden meslek grup ve hizmet sektörlerine kadar pek çok farklı alandaki sorumluluğu üzerine alması hedefleniyor. Gelişiminde bu doğrultuda şekillendiği yapay zekalarda gelinen nokta insanoğlunun bu alandaki umutlarını daha da güçlendiriyor. İnsanoğlunun çok eski tarihlerden bu yana en büyük arzularından birisi olan ve üzerinde çok önemli geniş kapsamlarda çalışmalar yürüttü yapay zekada gelinen nokta insanların yoğun şekilde ilgisini çekiyor. Yapay zekaların yetenekleri hakkında kısa bir süre önce insanoğlunun keşiflerine bir yenisi daha ilave edildi.

ABD’de Kaliforniya Berkeley Üniversitesi ve OpenAl ortak çalışması ile gerçekleştirilen bir araştırmadan alınan neticeler çerçevesinde yapay zeka kendisine yönelik olarak özel bir dil geliştirme başarısını gösterdi. Sesli olmasının dışında pek çok farklı işaretlere de odaklı olan bu sıra dışı dil neticesinde iletişim sağlayabilen birimler öncelikli olarak tek kelimelik parçalarını üretmiş olduğu dili daha komplike işlemleri gerekli olması durumunda güncelleme yaparak daha fazla anlam taşır cümleler durumunda oluşturma başarısını da ortaya koyuyor. Yapak zekanın gelişimi noktasında son derece sıra dışı ve dikkat çeken bir gelişme olarak öne plana çıkarken, adını da tarihe yazdırdı.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 27 Mart 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın