Zeytin İle İlgili Herşey

yorumsuz
381 views
Zeytin İle İlgili Herşey

Zeytin çalısı 10 metreye kadar uzayabilen yeşil yapraklı ve bol dallı bir ağaçtır.Bu zeytin ağacının ömrü tam olarak bilinmese de bilimsel çalışmalarla ortalama bir sayı olarak 1000 ile 2000 yıl arasında yaşayabileceği kanıtlanmıştır.

Zeytin ağacında zeytin öncelikle yeşil,ilerleyen zamanlarda ise siyah renk olur. Zeytin ağacından zeytin ve zeytinyağı elde edilebilir.Zeytin çoğunlukla ülkemizde Ege ve Akdeniz bölgelerinde bulunur bu zeytinler güne zinde başlamanıza enerjik olmanızı sağlar ve meyveler arasında vücuda en çok besleyicilik katan meyvedir.
İnsanlar arasında vazgeçilmez bir besin öğünü olarak kabul edilen zeytin dikildikten sonra yaklaşık 4 ila 7 yıl arasında iyi bakılması sonucunda meyve vermeye başlar.
Zeytin ağaçlarına mitolojide genellikle uzun yaşadığı için ölümsüz ağaç adı verilmektedir.
Zeytin ağaçlarından hasat toplama şekilleri geçmişten bu yana hiç değişmemiştir. Yüzyıllar boyunca elle toplama,yere düşmüş zeytinleri toplama ve silkme yöntemleri kullanılmıştır. Hasatlar genellikle Kasım ayının ortalarında başlanır ve Mart ayının ilk günlerinde hasat bitirilir.

 

Zeytinin Faydaları


Zeytinde A vitamini bulunması nedeni ile çoğunlukla yaşlılarda bulunan katarakt sorununun yaşanma riskini ciddi oranda azaltır.
Sağlıklı olmanızı cildinizin genç kalmasını sağlar. Yeşil zeytin siyah zeytine göre vitamin oranı daha yüksek ve kalori açısından gene yeşil zeytin daha avantajlıdır.
Zeytin kanserler karşısında büyük bir rol oynadığı için doktorlar tarafından sıkça tavsiye edilir ve düzenli bir şekilde tüketildiğinde sağlığınız git gide iyileşir.
Zeytinin diğer özelliği ise dolaşım sistemlerinde müthiş etkilerde bulunduğu kalp damarlarında sorun yaşayanlar için zeytin bolca tüketilmesi tavsiye edilir böylelikle kalp krizi riski büyük oranda azaltılır.
Vücuttaki demir oranını yükseltmek için zeytin mineralleri etkilidir.
Neredeyse bütün yeşil zeytinler tuzlu ve ekşidirler. Bu yüzden mide sorunu yaşayan insanlar için siyah zeytin tavsiye edilir. Zeytin vücudu yormaz ve gaz sıkıntıları çıkarmayan bir besindir.
Kırmızı kan hücrelerinin korunmasında büyük bir destek payı vardır.

 

 

Zeytinyağı

Zeytinyağı genellikle sarımtırak rengidir fakat zeytinyağının yeşilimsi renk ile sarımtırak renk arasında değiştiği gözlemlenir. Rengin sürekli değişmesinin nedeni içinde bulunduğu maddeler sonucudur.
Bu zeytinyağları,zeytinin pres makinasından geçirilmesinden sonra elde edilir. Bu zeytinler öncelikle Huni adlı boşluğa dökülür sonrasında sistem zeytini yapraklarından temizler ve kırıcı adlı bölümde ezilip kırılır. Buradan çıkan hamur karıştırma işleminden sonra su verilir ve ayrıştırılır.Son tortuları ayıklanarak tankların içinde bırakılır.Buradan da yağları şişelere bidonlara vb. türdeki materyallere doldurulur.
En güzel en kaliteli zeytin yağlarını çıkarmak için zeytinin hasadından sonra en kısa süre içinde işleme koyulmasıdır.

 

Zeytinyağın Türleri

Natürel sızma zeytinyağı: Serbest yağ asitliği, oleik asit cinsinden her 100 gramda 0,8 gramdan fazla olmayan yağdır.

Natürel birinci zeytinyağı: Serbest yağ asitliği, oleik asit cinsinden her 100 gramda 0,8 gramdan az, 2,0 gramdan fazla olmayan yağdır.

Natürel ikinci zeytinyağı: Serbest yağ asitliği, oleik asit cinsinden her 100 gramda 2,0 gramdan az, 3,3 gramdan fazla olmayan yağ.

Direkt olarak tüketime uygun olan zeytinyağları “Natürel sızma zeytinyağı” ve “Natürel birinci zeytinyağı”,direkt olarak tüketime uygun olmayan zeytinyağları ise “Ham zeytinyağı/lampant”,” Rafine Zeytinyağı”,”Riviera Zeytinyağı”,”Çeşnili Zeytinyağı” olarak adlandırılır.

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , ,
Eklenme Tarihi: 28 Ocak 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın