Akbank Sistemleri Çöktü

0
111

Modern yüzyıl dünyasında teknolojinin hızlı gelişimi ile birlikte artık daha modern yapıda sanal sistemler hayatın her alanında öne çıkıyor. Özellikle bankacılık alanında internet ve bilgisayar sistemleri son derece önemli bir role sahip durumda bulunuyor. Modern yüzyıl dünyasında yaşamın işleyişi ve günlük işlemler açısından çok önemli bir etkiye sahip olan bankacılık sisteminde bugün çok ciddi bir problem yaşanıyor. Türkiye’nin en büyük bankalarından birisi olan Akbank, bugün sabahtan bu yana sistemsel bir sorun yaşıyor.

Kısa bir süre önce geniş kapsamlı bir hack durumuyla karşı karşıya kalan Akbank bugünde çok ciddi bir sistem sorunu yaşıyor. Özellikle sabah erken saatlerden bu yana Akbank’ın şube, ATM, mobil, internet şubesi gibi hizmet kanallarından işlem gerçekleştirilemiyor ve hatta bağlantı problemi yaşanıyor. Pos cihazlarının dahi çalışmadığı ve işlem yapılamadığı dile getirilirken, Akbank’ın teknik nedenler dolayısı ile banka için sistemler üzerinde geçici kesintilerin meydana geldiğine ilişkin olarak açıklama yapıldı.

Sabah saatlerinden bu yana yaşanan problem ile ilgili olarak konuya dair yakın bir kaynak tarafından Akbank sistemlerinde sabah erken saatlerden bu yana işlemlerin yapılamadığı, geniş kapsamlı bir problemin yaşandığını belirtiyor. Özellikle ATM, mobil şube, internet şubesi ve hatta şubeler ve POS’lar açısından hizmet verimi mümkün olmuyor. Akbank’tan yaşanan probleme ilişkin olarak yapılan açıklamada ise teknik nedenler dolayısı ile bugün banka içi sistemlerde geçici kesintiler meydana geldiği belirtildi. Aynı zamanda da konuya ilişkin olarak bankadaki teknik ekiplerin hızlı ve kesintisiz bir çalışma gerçekleştirerek, en kısa süre içerisinde kesintisiz olarak yeniden tüm hizmet kanalları üzerinden hizmet sunumunun devam etmesinin hedeflendiğine dikkat çekildi. Ancak bu süreç içerisinde pek çok kurumsal ve bireysel müşteri açısından haftanın ilk işlem gününde çok ciddi sorunlar meydana geldi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here