Aleo Vera Bitkisi Nedir? Faydaları Nelerdir?

0
103

Afrika bitkisi olan Aleo Vera genellikle sağlık ve kozmetik alanında kullanılmaktadır. Birçok kozmetik üründe kullanılan Aleo Vera iyileştirici ve onarıcı olarak kullanılır. Afrika bitkisi olan bu bitkinin sadece bir türü olmadığı hatta 400’den fazla çeşidinin olduğu bilinmektedir. Aleo Vera bitkisi genellikle sıcak bölgelerde yetişir.

Ülkemizde ise sıcak bölgelerin yoğun olduğu güney bölgesinde yetiştirilmektedir. Birçok insanın faydalarını hâlâ bilmediği, bu bitkiyi süs bitkisi olarak evlerinde kullandıklarını gözlemleye bilirsiniz.

Aleo Vera bitkisi görünüm olarak uzun ve dolgun bir yapıya sahip. Yapraklarının uçları sivridir ve hatta yapraklarının bazı bölgelerinde küçük dikenleri mevcuttur. Aleo Vera bitkisinin yapraklarının belirli bir uzunluğu yoktur yetiştirilmeye göre değişiklik göstermektedir.Bu bitkinin yapraklarında bulunan sıvı günümüzde faydalı olduğu kanıtlanarak birçok alanda kullanılmaktadır.Bu bitkinin içindeki sıvı ise yaprakları kırıldığında içerisinden akar ve iyileştirme alanlarında kullanılır. Günümüzde kullanıldığı bazı alanları şöyle listeleyebiliriz.

* Ciddi olmayan güneş yanıkları yada ufak yanık kazalarında acı azaltma ve iyileştirmek için kullanıldığı bilinmekte.
* Cilt maskesi kremi yaparken Aleo Vera bitkisinin kullanıldığı bilinmekte.
* Bazı hastalıklarda ve kanserli hücrelerin vücut da daha çok yer edinmemesi için kullanıldığı bilinmekte.
* Akne-Sivilce tedavilerinde kullanıldığı bilinmekte.
* Ağrı ve acı azaltma faydasından dolayı böcek sokmalarına karşı kullanıldığı bilinmekte.
* Birçok kozmetik-cilt bakımı ürünlerinde de kullanıldığı bilinmekte.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here