Alerjiye İyi Gelen Bitkisel Ürünler

0
113

Tozlu, kokulu, rutubetli ortamlar bazı kimselerde hapşırma, öksürme, kaşınma duygusu meydana getirir ki buna alerji diyoruz.

Hayvan tüyleri alerji yapar. Köpekleri bir Müslümanın evin içine alması doğru değildir. Kediler evin içine alınabilir. Ama yatak odasına sokulmamalıdır. Tüyleri açık havada fırçalanmalıdır. Taranmalı ki kedinin üzerindeki fazla tüyleri böylelikle alınmış olunsun. Ve evin içerisine dökülmesi önlenmiş olunur. Kedi ve köpeği sevip okşadıktan sonra ellerimizi çok iyi yıkamalıyız.

Hayvanların yattığı, süründüğü eşyaları da zaman zaman çok dikkatli bir tarzda temizlemeliyiz. Evimizde bol tüylü, toz tutan eşyalar kullanmayalım. Sık temizlik yapalım ve yerlerde az halı bulundurulması gerekmektedir. Kitap gibi toz tutacak parçaları, mümkün olduğu kadar kapalı dolaplarda muhafaza etmeye özen gösterelim.

Tozdan meydana gelen alerji insanı astım hastalığına kadar götürebilir. Tozdan etkilenen kimse ilkbaharda çiçek tozlarından uzak durmalıdır. Evini kendisi temizliyorsa toza karşı maske kullanılmasını tavsiye ediyoruz.

Alerjiye Sebep Olan Gıdalar

Şeftali, kayısı, süt, yumurta, fındık, fıstık, turşu gibi bazı gıdalar da alerji yapabilir.

Alerjiye İyi Gelen Bitkisel Ürünler

Dayanıklılığı artıran limon, lahana, maydanoz, portakal, buğday çimi ve bira mayasından çok faydalanmalıyız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here