AMD Ryzen Anakartlarını Üretmeye Başladı

0
157

Ryzen işlemcilerinin piyasaya sürülmesiyle, doğru anakartın seçilmesi hem kolay hem de her zamankinden daha önemli.
Birinci iyi haber: AMD, korkunç anakart platformlarından ödün vermeden, Ryzen işlemcileri, Bristol Ridge Güç Ünite’leri ve yakın gelecekte piyasaya sürülecek diğer tüm çipler ile AM4 soketini bir araya getirmek için elinden geleni yapıyor. Ancak AM4 anakartlar için çok çeşitli yonga setleri mevcut ve USB desteği ile overclock, yükleyebileceğiniz ekran kartı sayısına kadar bilgisayarınızdaki farklı özellikleri meydana çıkarabiliyor.

Hadi AM4 yonga setinin size ne sunduğunu inceleyelim, böylece Ryzen işlemciniz için bir anakart satın aldığınızda doğru kararınızı verebilirsiniz.

Yukarıdaki grafikte görebileceğiniz gibi, Ryzen ve AMD’nin Bristol Ridge Güç Ünite’leri aslında, geleneksel bir CPU’dan daha fazla bir yongaya dayalı sistem tasarımına benziyor. AMD’nin işlemcileri, SATA, USB, NVMe ve PCI-E’yi de içeren çoklu arayüzleri destekliyor. Farklı AM4 anakart yonga setleri bunun üzerinde ilave özellikler sunuyor. Bununla birlikte, bu makalenin ilerleyen bölümlerinde, okunması kolay karşılaştırma grafiğini ekleyeceğiz

Dikkat çekilmesi gereken bir nokta: Standart anakartın tümünde iki SATA Express bağlantı noktası desteği bulunuyor ve SATA Express hiç bir zaman gerçekten de yerinden inmedi. Ancak bu şeritleri anakart üreticileri tarafından geleneksel SATA III bağlantı noktaları veya M2 desteği gibi diğer kullanımlar için kolaylıkla yeniden kullanılabilir hale getirebilirler, bu nedenle bu kablolama hiçbir şekilde değersiz değildir.

  1. AMD Ryzen A320 Anakartlar
  2. AMD Ryzen B350 Anakartlar
  3. AMD Ryzen X370 Anakartlar
  4. Küçük Form Faktöründeki Kartlar

1) AMD Ryzen A320 Anakartlar

Bunlar, bütçeleme sistemleri ve (muhtemelen) Dell ve HP’den uygun fiyatlı büyük kutu PC’ler için tasarlanmış temel, sınırsız AM4 anakartlar. Bu anakartlar tek bir 10 Gbps USB 3.1 destekliyor. 2 port, bir çift 5 Gbps USB 3.1 ve 1 portu (dört adet USB 3.1, 1 portu ile Ryzen’in içine ekli şekilde) ve altı USB 2.0 bağlantısı mevcut. A320 yonga seti ayrıca dört PCIe ile birlikte bir çift SATA III ve SATA Express bağlantısını destekliyor. M2 SSD’ler, üçüncü parti ağ kartı ve ses kartları gibi ek PCIe aygıtları için 2 yola sahip.

Kesinlikle, her Ryzen işlemcisi overclock yapabilirken, A320 anakartlar overclock özelliğini desteklemiyor. CES 2017’de görünmesine rağmen henüz satışa hazır bir A320 anakart görmediğimizden, işlemcinizden daha fazla güç almak istiyorsanız başka anakart bakmanızı tavsiye ediyoruz.

2) AMD Ryzen B350 Anakartlar

Bu, büyük olasılıkla tek GPU kurulumlarına sadık kalarak PC oyuncuları için tatmin edici bir nokta olacaktır. CPU overclock özelliği B350 anakartlarda var ve A320 kartlarıyla karşılaştırıldığında, bu yonga seti ek olarak 10Gbps USB 3.1 bağlantı noktasının yanı sıra en yeni SSD’ler ve diğer parçalar için iki PCIe desteği sağlıyor.
Buradaki olay ise çoklu GPU kurulumlarının B350 tarafından desteklenmiyor olması. AMD CrossFire çoklu GPU konfigürasyonlarına izin veren belirli B350 modellerinin raporlarını gördüm. Ancak bu sizin üzerinde önemle durmanız gereken bir şey değil. AMD’nin bu konuda söylediklerini şöyle:
Sadece AMD’nin X370 ve X300 yonga setleri, işlemciye doğrudan erişimi olan iki PCIe 3.0 x8 ekran kartı yuvasını destekliyor. Diğer soket, AM4 yonga setlerinde çoklu GPU ayarları kullanılıyorsa, aynı PCIe, 3.0 bant genişliğine sahip olmayacak ve bu yapılandırmalar resmen desteklenmiyor.

3) AMD Ryzen X370 Anakartlar


Buradaki hedef, oyuncuların yüzde birlik kısmına ulaşmak. B350 anakartlarıyla karşılaştırıldığında, X370 platformu dört adet daha 5 Gbps USB seçeneği ekliyor. 1 port, iki kat daha fazla SATA III bağlantısı, iki tane daha PCIe şeridi ve CrossFire ve SLI çoklu GPU kurulumlarını destekliyor.
PC’nizi en yeni ve en yeni teknolojilerle donatmak istiyorsanız, AMD’nin X370 anakartları yola çıkmalısınız

4) Küçük Form Faktöründeki Kartlar

AM4 soketi ayrıca, mini-ITX küçük formundaki PC’lere ayrılmış bir çift yonga seti içerir: X300 ve A300 / B300. Bu SFF yonga setleri, Ryzen yongalarına entegre olan yeteneklere dayanarak kendi başına bir ekstra uygulanabilirlik katmıyorlar.

X300 ve A / B300 arasındaki en büyük fark nedir?

X serisi, çift PCIe 3.0 yuvaları ve Ryzen işlemcisini overclock etme yeteneğine sahip oyuncular ve meraklılar üzerine odaklanmaktadır. Bununla birlikte, bu mini ITX panolarından hiçbiri Ryzen’in lansmanı için kullanılmayacakmış gibi görünüyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here