Android O’nun İlk Sürüm Yayını Yapıldı

0
95

21.yüzyıl dünyasının teknolojik gelişiminin yakalamış olduğu süratli gelişim ivmesinin en temel kaynak noktalarından birisi olan Android mobil işletim sistemi de kendi gelişimini sürdürüyor. Özellikle de fiziksel ve donanımsal teknolojik gelişmelerin kullanılabilirliğini sağlaması açısından geniş fonksiyonelliği ile çok önemli katkılar sağlamakta olan Android’in yeni versiyonu olan Android 8.0 veya bilinen kod adı ile Android O için ilk geliştirici önizleme sürümüne ilişkin yayımlama gerçekleştirildi. Android sürümünün kullanıcılara yönelik olarak neler sunacağına ilişkin olarak da detaylı bir bilgi paylaşımı yapıldı.

Şu ana kadar pek çok farklı sürümü ile gelişim ve değişim çalışmaları sürdürülmekte olan Androd mobil işletim sistemi için yeni versiyonun son sürümünün yayımlanması ve gelişimin tamamlanmasıyla birlikte Android Oreo adı ile piyasaya sürüleceği tahmin ediliyor. Bu kapsamda Android O ile kullanıcıları doğrudan ilgilendirecek çok önemli yenilikler geliyor. Bu yenilikler arasında ilk olarak resim içerisinde resim modu özelliği olacak. iPad ve bazı 3.parti launcher’larda kullanıcıların karşılaştığı bu fonksiyon, bir uygulamanın başka bir uygulama üzerinde açık kalmasına imkan veriyor. Samsung akıllı cihazlarında ve bazı üreticilerin mevcut durumda kullanmakta olduğu bu özellik, bundan sonra doğrudan Android üzerinde yer alacak.

Bunun yanı sıra kısıtlı arka plan etkinliği, akıllı seçim, uyarlanabilen uygulama simgeleri gibi pek çok yenilik Android O ile kullanıcıların beğenisine sunulacak. Bu noktada yeni Android versiyonunda meydana gelecek ya da uyarıların gösterilme biçiminde de çok önemli değişiklikler yaşanacak. Google Assistant ile birleşen bu akıllı seçim fonksiyon, uygulamalardaki metinleri tarayarak, telefon numarası, adres gibi önemli bilgileri otomatik şekilde seçebiliyor ve kopyalayarak, yapıştırmayı daha basit hale getiriyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here