Arpacığa İyi Gelen Bitkisel Ürünler

0
115

Arpacık denilen rahatsızlık enfeksiyon kökenli olup göz kapakçığında çıkmaktadır. Genellikle kişilerin kirpiklerinin olduğu yerde enfeksiyon başlamaktadır. Sivilceye benzer olan Arpacık şişliği ile bilinmektedir. Arpacık yapısı itibariyle genetik bir rahatsızlık değildir. Ama bulaşıcı özelliği vardır. Rahatsızlığı geçiren bir kimse çevremizdeki kişilerde grip veya bir benzeri bağışıklık sistemini zayıflatıcı unsurlar bulunuyorsa Arpacık o kişilere bulaşabilmektedir. Arpacık rahatsızlığı zayıf ve hassas bünyelerde meydana gelir. Göz çevresinde kıl köklerinde şişme ve acı veren bir iltihaptır.

Arpacık Rahatsızlığını Olan Kişilerin Dikkat Etmesi Gereken Hususlar

Kesinlikle sıkarak patlatılmamalıdır.

Arpacığa gerekmedikçe dokunulmaması gerekmektedir.

Arpacığa İyi Gelen Bitkisel Ürünler

Bir bardak sıcak suya bir kahve kaşığı papatya konur. Ve ardından 15 dakika sonra süzülür özü konur 2 saatte bir 5 veya 10 dakika bekletilir, tekrarlanır.

Sarımsağın ucu kesilir ve göze sürülür.

Soğan pişirilerek göz üzerine konulur.

Yeni filizlendiği zaman bir diş sarımsak soyularak ucundan kesilerek arpacığın üzerine sürülür. 4 veya 5 kere tekrarlanır.

Göze keten tohumu lapası yapılır sürülür.

Papatya ufalanarak bir çay kaşığı, bir çay bardağı sıcak suda 15 dakika bekletilip, pamuk ile günde 3 veya 4 defa tekrarlanarak pansuman yapılır.

Kırmızı gül bir litre suda haşlanır, pamuk ile pansuman yapılır.

Kibrit çöpü ucuna pamuk sarılarak sarımsağın ortasından batırılır, bu batırılmış çöpe sarılmış pamuğu arpacığa sürülürse şifadır.

40 gram ceviz yaprağı kaynatılıp dinlendirilir ve bu suya tülbent batırılarak göze pansuman yapılır.

10 gram sarıyonca, 20 gram peygamber çiçeği, 10 gram sinirli yaprak otu 5 dakika kaynatılır ve 15 dakika dinlendirilir ve bu su ile arpacık yıkanır.

İki yemek kaşığı ısırgan otu bir litre kaynar suya konulur, 20 dakika demlenir ve pamuktan süzülür. Cam kapta demlenir 8 veya 10 bardak içilmelidir.

Akça ağaç banyosu yapılır.

Sabahları külde pişirilmiş soğan üzerine zeytinyağı ve şeker eklenir. Ve ardından yenilir.

İki soğan tereyağı ve bal ile karıştırılıp yenir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here