Bahar Alerjisine Karşı Ne Yapılabilir?

0
130

İlkbahar aylarının gelmesiyle birlikte her bahar döneminde olduğu gibi bahar alerjisi yine ön plana çıkmaya başlıyor. Pek çok kişi açısından son derece ciddi sorunlara yol açabilmek olan bu alerjik durumlara yönelik olarak gerekli olan önlemlerin alınması son derece büyük bir önem taşıyor. Baharın tüm güzelliklerini ve keyiflerini kaçırmak isteyen kişilerin bahar alerjisine yönelik olarak gerekli olan uygulamaları gerçekleştirmesi gerekiyor. Alerjiye sebep olan maddeler de alerjen olarak isimlendirilmektedir. Özellikle polen, bahar ayları dönemine en sık şekilde yoğun olarak karşı karşıya kalınan bir alerjendir. Bu durumda yoğun olarak alerji getirmesine neden olur.
Doğal yaşam çerçevesinde alerjenlerden kaçınmak pek de mümkün olmayan durumlardır. Bu sebep ile bahar alerjisi çerçevesinde kişinin hedefinin en düşük seviyede teması oluşturmak olması gerekiyor. Sabah ve öğle saatleri arasında açık havada bulunmamak bunun etkili yolu olurken, bulunmak durumunda kalındığında ise mutlaka filtreli maske kullanımı uzmanlar tarafından öneriliyor. Bunun dışında polenlerin saça ve kıyafetlerin üzerine yapışma olasılığının veya özelliğinin bulunduğunun unutulmaması ve mutlak suret ile eve dönüldüğünde kıyafetlerin değiştirilmesi ve duş alınması büyük bir önem taşımaktadır.
Polenlerin evde beslenen evcil hayvanlar tarafından da eve getirilebileceği unutulmamalıdır. Bu sebeple ev hijyenine ve evcil hayvanın hijyenine fazlasıyla dikkat edilmesi gerekiyor. Evde veya ofiste mümkün olduğunda bu dönem içerisinde camların kapalı tutulması bahar alerjisi için yapılacak en önemli önlemlerden birisidir. Su tüketiminin daha yoğun olmasına dikkat edilmesinin yanı sıra alınmış olan tüm önlemlere yönelik olarak destekleyici niteliklerde beslenme alışkanlıklarıyla daha iyi duruma getirilmesi öneriliyor. İçermekte oldukları antialerjik maddeler ile bazı besinler ve içecekler, alerjik durumlara karşı vücudun en iyi şekilde korunabilmesini destekleyerek, bahar aylarının eziyet olmaktan çıkmasını sağlıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here