Boğaz İltihapları (Arjin) Bitkisel Çözümü

0
72

Milletimiz tarafından “Bademcik İltihaplanması” olarak bilinmektedir. Tedavisi kolay bir hastalık sınıfı içerisinde yer almaktadır. Ancak ihmal edilirse anjin, çocuklarda ciddi sağlık sorunlarına neden olmaktadır. Zamanla müdahale edilmeyen bu rahatsızlık, uzun bir süre sonra çocuklarda ateşli romatizmal hastalıklara neden olmaktadır.

Anjin Nedir? 

Anjin tıpta tonsilit olarak adlandırılmaktadır. Bakteri ve virüsler bademciklerde oluşturduğu bulaşıcı bir hastalık olarak bilinmektedir. Vücuda dışarıdan alınan enfeksiyonlar, boğaz kısmına yerleşmektedir. Ve yerleştikten sonra bademciklerin kızarmasına, üst kısımlarının beyaz lezyonlarla kaplanmasına ve son olarak şişmesine neden olmaktadır.

Bademcik İltihaplanmasının Belirtileri

Hastalıklı kişide boğaz ağrısı ve yüksek ateş görülmektedir. Bu yüksek ateş genellikle hastalığın üçüncü ve dördüncü gününde normale dönmektedir. Anjin hastalığı genellikle Beş ile On beş yaş aralığındaki çocuklarda görülmektedir.

Anjin Hastalığı Bulaşıcı Mı?

Anjin hastalığı bulaşıcıdır. Ancak hastalıktan 24 saat içerisinde antibiyotik ile tedavi edilirse hastalık bulaşıcılıktan çıkmaktadır.

Anjin Hastalığının Çözümleri

Anjin hastalığı olan kişilerin dikkat etmesi gereken durumlar vardır.
1)Yatak İstirahati

2) Yumuşak (Boğazı tahriş etmeyecek) ve sıvı gıdalarla beslenilmelidir.

3) Bol bol sıvı tüketilmelidir.

4) Doktor kontrolü altında antibiyotik tedavisi uygulanmalıdır.

Boğaz İltihapları (Anjin) Bitkisel Çözüm

Tuzlu su ile sık sık gargara yapmak faydalıdır.

Sıcak suya bolca limon sıkılarak gargara yapılır. Gündüzleri her saat başı gargara yapılır ve iki gargara arası saatlerde ağıza bir dilim limon alınarak emilmek suretiyle hastalığın yayılmaması için tedbirde alınmış olur.

Gülhatmikökü ve sığır kuyruğu çiçeğinden bir kaşık alınarak, bir bardak sıcak su içine konulmak suretiyle on beş dakika çay gibi demlenip süzülür, her saat başı gargara yapılırsa, boğaz yumuşamaktadır.

Gece yatmadan önce sirkeye batırılmış bir bez parçası boğaza sarılmak suretiyle ve yine sirkeli bir bez parçası ayaklara sarılarak bez ısınıncaya kadar ayaklarda ve boğazda kalır. Ayakları üşütmemek için daha sonra örtülür.

Gıcık ve yanma olduğu zaman boğazın dış tarafına her iki saatte bir lahana yaprağı sarmakta faydalıdır.

Taze çıkarılmış pancar suyu ile gargara yapılırsa aynı fayda sağlanır. Meşe dalı kabuğu

Ihlamur 2 ölçek bardağı kaynar suya 2 kahve kaşığı konulup yarım saat demlenir. Ilık ılık 2 saatte bir gargara edilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here