Çamaşırlar Evde Kurutulmamalı

0
157

Modern kent yaşantısı içerisinde bazı uygulamalar zaruri olarak gerçekleştirilmesi gereklilik teşkil ediyor. Özellikle de günlük yaşantı ihtiyaçlarının karşılanması için kentte var olan uygun alanlar bu noktada sınırlı kalabiliyor. Günümüzde kentlerde mimarilerde balkonların çok daha az yer kaplaması ve hatta gökdelenlerde balkon bulunmaması gibi pek çok faktör evde çamaşır kurutma durumuyla zorunlu olarak karşı karşıya kalınmasına neden olabiliyor. Ancak uzmanlara göre pek çok kişinin zorunlu olarak yapmak durumunda kaldıkları bu uygulama son derece sağlıksız ve yanlış bir uygulamadır.

Günümüzde modern bilim dünyası özellikle evde, odada çamaşır kurutmanın akciğer hastalıkları açısından son derece elverişli bir atmosfer oluşmasına neden olduğu belirtiliyor. Çamaşırların evin içinde çamaşır telinde ya da radyatörün üzerinde kurutulması alışkanlığı ne yazık ki ciddi boyutta akciğer hastalıklarına neden oluyor. Uzmanların bu konuya ilişkin uyarıları ise hayati bir önem taşıyor. Nemli ortamların hayati risk taşıyan boyutta akciğer hastalıklarına neden olduğu biliniyor. Bu sebeple evde çamaşır kurutma eylemi son derece sağlıksız bir uygulamadır.

Misal olarak kıyafetlerin radyatör üzerinde kurutulması oda içerisinde bulunan nem oranının %30 gibi önemli bir oranda yükselmesine neden olabiliyor. Bu durumda havada var olan küf, mite ve çeşitli mikroorganizmaların hastalık oluşturacak seviyede artış göstermesine neden oluyor. Bu sebeple de evde çamaşır kurutma yerine uzmanlar tarafından eski yöntemlerin tercih edilmesi öneriliyor. İngiltere’de yapılan çevre araştırmaları çerçevesinde mutlaka çamaşırların dışarıya asılarak, kurutulması öneriliyor. Yüksek nemin bulunduğu ortamlar insanların vücut bağışıklık sisteminde son derece önemli olumsuz etkilere neden olabiliyor. Özellikle de bağışıklık sisteminin zayıf olduğu vücutlarda kişinin hastalığa yakalanma riskini çok ciddi seviyelere çıkarmaktadır. Bu durumun astım hastalığının oluşumu ve artışında çok ciddi etkileri bulunmaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here