Çocukken Okuduğumuz 13 Kitap

0
86

Çocukluğumuza özlem duyduğumuz keşke o günler geri gelse dediğimiz günlerde okuduğumuz 13 kitabı siz değerli ziyaretçilerimize göstermekten zevk duyarız. Eskiyi hatırlayacak belki gülümseyeceksiniz belki de özlemden gözleriniz yaş ile dolacak. Çocukken okuduğumuz 13 kitabı yazımızı okumaya devam ederek bulabilirsiniz.

O muhteşem çocukluk günlerinde okuduğumuz tatlı kitapların listesini çıkartık. Sizlerinde içlerinde illaki okuduğunuz kitapları bulabileceğiniz bu listede okuduğunuz kitapları görünce sevineceksiniz.

1. Şeker Portalı (Jose Mauro de Vasconcelos)

Çocukluk dönemlerinin en çok sevilen kitabı olarak bilinen şeker portakalı kitabı aynı zamanda çocukların en çok okuduğu kitaplardan biridir. Baş rolde Zeze adında bir çocuğun yer aldığı fakir ailenin en küçük çocuğudur. Zeze daha çocukken ailesiyle taşınmıştır. Taşınınca her çocuk gibi arkadaşlarından ayrı kalarak mutsuz bir çocuk haline gelmiştir. Teyzesinin tavsiyesiyle yeni evlerindeki bahçesinde bulunan Minguinho adındaki şeker portakalı fidanıyla arkadaş olur. Zeze bu fidanla arkadaşlık yapar ve gün içerisindeki yaptığı, yaşadığı olayları ve hayallerini anlatmaktadır.

2. Sol Ayağım (Christy Brown)

Çoçukken okuduğumuz bizi en çok etkilendiğimiz kahramanlardan biridir. Kitapta sol ayağıyla kalem tutmayı, konuşamamanın verdiği acizlikleri ile anne babasının yardımlarıyla tekrar hayata tutunmaya çalışmanın öyküsünü değinmektedir. Hayatta ne kadar zor olsa da engellerin aşılabileceğine değinmektedir.

3. Çocuk Kalbi (Edmondo De Amicis)

Çocukken okuduğumuz kitaplar arasında yer almaktadır. Kitap ismi ile kendini anlatsa da konusuyla okunması gereken ve en çok okunan kitaplar arasında yerini almaktadır. Bu kitabın amacı gelecekte büyüyecek çocukların insanları iyi, güzel, doğru  olabilmesi için onları iyi insanlar – iyi vatandaşlardır. Terimleriyle insanlığa kazanılabileceğine vurgu yapılmaktadır.

4. Pal Sokağı Çocukları (Ferenc Molnár)

Erno arkadaşlarıyla aralarında geçen kum torbalarıyla yapılan savaşta yer almış ve aralarındaki en zayıf çocuktu. Erno bu savaşta kendisini öldürerek dünyaya gözlerini yummuştur. Bu olaylardan önce arkadaşları ona hain gözleriyle bakmaktadır. O gün Erno’yu tanımasalar da bugün bütün dünya tarafından tanınır hale gelmiştir.

5. Tom Sawyer’ın Maceraları (Mark Twain)

Tom Sawyer’in Maceraları adlı roman akla gelince çocukluğumuzun geçtiği yıllar ne kadar güzel olduğu aklımıza getirmeden edemiyoruz.  Okuduğumuz ilk kitapları hatırlayınca çocukluğumuzun ne kadar güzel zamanlar olduğunu anlarız. Tom Sawyer ile arkadaşı Huckleberry Finn’in Mississippi’de çok heyecanlı ve aksiyonlu maceraların konu edindiği bir kitaptır. Çocukken okumamız gereken kitaplardandır.

6.Seksen Günde Devr-i Alem (Jules Verne)

Filminde de kitapta da olayların birebir aynı olarak yansıtıldığı bir hikayedir. Bir İngiliz beyefendisi olarak yaşamını devam ettiren yaşantısı son derece normal düzenli ve dakik olan bir beyefendiden bahsedilmektedir. Londra Bilim Kulübü’ne üye olan ve bir iddaa uğruna bütün mal varlığını ortaya koyan bu İngiliz beyefendisi, 80 gün boyunca daha planlanmamış bir şekilde hava aracı da olmadan bütün dünyayı gezebilecek mi diye merak ederek okuduğumuz bir kitaptır.

7. Denizler Altında Yirmi Bin Fersah (Jules Verne)

Denizler Altında Yirmi Bin Fersah bir bilim kurgu kitabı olarak çocukluğumuzdaki yerini almaktadır. Gizemli ve esrarengiz bir deniz canavarının birden denizdeki gemilerin batırması ve gemideki herkesin korku salmasına sebep olan bu canavara Amerikan hükümeti bakalım bir şeyler yapabilecek mi diye bizi merak içinde bırakarak başlayan kitaptır. Amerikan hükümeti bu konuya çözüm bulmak için konuya yardımcı olabileceğini düşündüğü bütün Profesörleri bir araya getirir. Bu kitabı okurken aklımıza sürekli takılan soru acaba başarılı olabilecekler mi yada başarısız olduklarında ne kadar sonra bu iş bitecek diye düşünmeden edemiyorduk. Belkide bilim kurgu sevenlerin bazıları bu kitabı okuduktan sonra bilim kurgu sevmeye başlamıştır.

8.Oliver Twist (Charles Dickens)

Oliver Twist hem kitabı hem filmi gerçekten de insanları etkilemeden geçmiyor. Oliver bir yetimhanede gözlerini açar. Dokuz yaşına geldiğinde kaldı yetimhaneden başka bir yetimhaneye sevk edilmiştir. Yeni gittiği yetimhanede herkes gibi Oliver da aç yaşamaya alışmak için elinden geleni yapmıştır. Yetimhanenin müdürü Oliver’ı çok yaramaz olduğu kanısına vararak yetimhaneden uzaklaştırır ve bir yerde çıkar olarak işe başlar. Ve tam bu noktada hikaye başlar.

9.David Copperfield (Charles Dickens)

Yine bir Charles Dickens ile karşı karşıyayız. Gerçekten yazdığı hikaye kitaplarıyla çocukluğumuza anlam katan kitaplarını okurken aynı zamanda ders çıkartan düşünce yapısıyla yazdığı bir kitapla bizi karşılıyor. Charles Dickens bu kitap ile ünlü oldu denilse de diğer yazdığı bütün kitaplarla yine ön plana gelmiş ve bütün kitapları klasikleşmiştir. Köylü ve benzeri aşağı halk sınıflarının içtenlikli dostluğunu işlenmiş olan bu kitabı çok sevdik.

10. Robinson Crusoe (Daniel Defoe)

Kitapta İngiltere’de yaşan orta gelirli bir ailenin en küçük çocuğu olarak dünyaya gelen Robinson’un düyayı gezme hayaliyle yola çıktığı ve bu yolculukta başına gelen maceralarını ele almaktadır. Kitapta gemisiyle yola çıkıp bir adada mahsur kalmasıyla başlayıp başına gelen olayları anlatan bir kitap olarak karşımıza çıkmıştır.

11. Sefiller (Victor Hugo)

Bu kitap kesinlikle çocukluğumuzda okumamızı gereken kitaplar arasında yer alması gerekmektedir. Victor Hugo’yu dünyada duymayan kalmamıştır. Onun efsane hikayelerinden biri olarak Sefiller kitabı karşımıza çıkmaktadır. Bu kitap hayattan ders bile çıkabildiğimiz şeyleri de konu almıştır. Victor Hugo’nun bu kitabının önsöz kısmında bulunan şu söz beni çok etkilemiştir “Yeryüzünde yoksulluk ve bilgisizliğin egemenliği sürdükçe, böylesi kitaplar gereksiz sayılmayabilir.” diye önsözünü bitirmiştir.

12.Küçük Prens (Antoine de Saint-Exupéry)

Bu kitabı yazan yazar bugün bile övgüler bitmemiştir. Bu kitap çocukluğunuzda okunsa da bugün bile hala popüler ve en çok satan kitaplar arasından düşmemektedir. Kitapta bulunan sözleri insanların kalplerine dokunur türde olması okurlarını etkilemektedir.

13.Kaşağı (Ömer Seyfettin)

Kaşağı adlı bu kitapta büyük çiftlikte yaşanan olaylara değinmektedir. Küçük Ömer ile Hasan arasında geçen olay İstanbul’dan özel olarak getirilen kaşağının kırılması sonucu Küçük Ömer, çocukluk heyecanıyla değerli kaşağın kırılması sonucunda başına geleceklerden korkup kardeşi Hasan’a suçu atmıştır. Babası bunun sonucunda Ömer’e kızıp yalancı demiştir.

Umarım çocukken okunması gereken 13 adet kitap listemizi beğenmişsinizdir. Sizinde eklemek istediğiniz veya kesinlikle okunması gereken bir kitap dediğiniz kitaplar var ise yorumda belirtirseniz seviniriz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here