E-Kitap ve Basılı Kitap Karşılaştırması

0
94

Entelektüellik, genel kültür, kendini geliştirmek, dünyayı anlamak gibi pek çok farklı etkisi ya da artısı ile kitap okumanın önemini anlatmak yeterli olmaz. İnsanlık tarihi boyunca yazının icadı ardından yazılı dokümanlar hep büyük bir önem taşımış ve insan hayatında son derece etkili olmuştur ki bunun etkileri modern teknoloji dünyasında da somut biçimde kendisini gösteriyor. Yüzyıllardır devam eden kitap okumak veya okumamak kargaşası modern çağda yerini e-kitap mı, basılı kitap mı çelişkisine bıraktı.Özellikle akıllı cihazların günlük yaşamda daha fazla kendisine yer bulmasıyla daha da fazla gündeme gelen e-kitap mı, basılı kitap mı sorusuna net bir yanıt vermek mümkün olmasa da her ikisinin de kendisine özgü olan özelliklerini listelemek mümkün.

Misalen bazı kitap kurtları kitabın sayfa kokularını duymak, kitabın eşsiz dünyayı barındıran sayfalarına dokunmak gibi pek çok duygusal etkenden dolayı sanal kitap konusunda biraz daha mesafeli bir yaklaşım sergiliyor. Bazı kitap okuyucuları açısından sanal kitap okumanın rahatsızlığının bulunduğu düşüncesi basılı kitaplara olan ısrarını ortaya çıkartıyor.

Tamamen kişisel zevk ve tercihlere kalmış bir seçim olan e-kitap mı, basılı kitap mı sorusunun sanal kitaplar yönünden ele alınması halinde göze çarpan artılarının en başında her an çok zengin bir kitap dünyasının kapısını aralayabilmek geliyor. Her an, her arzu ve her duyguya yönelik olarak en özel kitabı sanal kitapta bulabilmek mümkün oluyor. Bunun dışında rahat tutuşu ve işleyişi gibi pek çok faktör dolayısı ile sanal kitapların, basılı kitaplara göre daha rahat bir okuma sağladığını düşünen kitap kurtlarının sayısı da azımsanmayacak kadar fazla. İster teknolojik cihazlardan olsun, ister basılı kaynaklardan olsun aynı kitabın kişide farklı etkilerde bulunması söz konusu olmadığı da bir gerçektir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here