İzmir’de Kütüphaneciler Haftası Etkinliği

0
138

Modern yüzyıl Türkiye’sinde mevcut kitap okuma oranları istenilen seviyenin oldukça altında bulunuyor. Bu durum hem mevcut neslin hem de gelecek neslin kitaplara olan ilgisinin çok düşük seviyelerde kalmasına ve dolayısı ile entelektüel birikim ve kendisini geliştirme yönünden fazlasıyla geri kalabilmesine neden olabilir. Bu durumun var olan vahameti dolayısı ile günümüz modern yüzyıl Türkiye’sinde kitap okuma alışkanlığı kazandırılması ve yaygınlaştırılması amacı ile birbirinden farklı etkinlikler ve organizasyonlar düzenleniyor. Bu tip uygulama ve çalışmalardan birisi olarak da toplu ulaşımda kitap okuyana sürprizlerle İzmir’den geldi. Kütüphaneciler haftası çerçevesinde çeşitli etkinlikler İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından gerçekleştirilecek.
Her yıl 25 mart-31 mart tarihleri arasında kutlanmakta olan kütüphaneciler haftası çerçevesinde, İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından gerçekleştirilecek program, kitap okuma alışkanlığının daha geniş kesimlere kazandırılması için kitaba özendirilecek. Özellikle toplu ulaşımı kullanmakta olan vatandaşların bu sırada kitap okumaları durumunda kendilerine küçük sürprizler de gerçekleştirilecek. İzmir Büyükşehir Belediyesi, özellikle İzmir halkına kitap okumayı sevdirmek ve özendirmek amacı ile 6 gün boyunca sürecek etkinlikler gerçekleştirecek. İzmir Büyükşehir Belediyesi Gönüllü Takımı tarafından kütüphaneciler haftasında ‘Abla-Ağabey-Kardeş’ adlı projeyi uygulamaya başlayarak ders çalıştırmaya gittiği her çocuğa kitap hediyesinde bulunacak.
Kentte düzenlenecek kütüphaneciler haftası etkinlikleri çerçevesine Sosyal Demokrasi Derneği’nin ‘Değişim Seninle Başlar’ isimli kitabından toplamda 1000 adet dağıtımı yapılacak.  27 mart 2017 tarihinde başlayacak etkinlik programı çerçevesinde Atatürk Kültür Merkezi’nde Kent Kütüphanesi’nin en çok kitap okuyan çocuğuna, yetişkinine ve kütüphane emektarına yönelik olarak özel hediyeler verilecek. Kitap okumanın faydaları, sağladığı önemli katkılar ve değeri ile ilgili olarak çok önemli çalışmaların yürütüleceği hafta boyunca kentin her noktasında kitap doğrudan ana konu olarak bulunması hedefleniyor. Türkiye genelinde pek çok kentte kütüphaneciler haftasında özellikle çocuklara ve gençlere yönelik olarak önemli çalışmalar gerçekleştiriliyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here