Kinoa Nedir? Kinoa Faydaları Nelerdir?

0
100

Son yıllarda tüm dünyadaki obezite gibi fazla kilo problemi sorunları dolayısıyla popüler hale gelen hızlı zayıflama ilaçlarında çok sık şekilde adı geçirilen kinoa maddesi her geçen gün daha geniş kitleler tarafından kullanılıyor. Tüm dünyada kullanılan bir besin olan kinoa faydaları dolayısıyla bu tip zayıflama ilaçları veya besin takviyelerinde adı sıkça kullanılıyor. Bu ilaçlarla olan etkisi tartışılır ve kesinlikle kazanmamış olsa da doğal ve saf haliyle insan vücuda olan katkıları Birleşmiş Milletler Tarım Örgütü (FAO) tarafından kabul edilmiş ve hatta 2013 yılı Uluslar arası Kinoa Yılı ilan edilmişti.

Bir tahıl ürünü olan kinoa kendi yemişlerinden üretilmektedir. Besin değeri açısından pek çok tahıl grubu besine göre çok daha yüksek seviyelere sahip olan kinoa, özellikle çok eski dönemlerden bu yana Bolivya, Alp Dağları gibi bölgelerde yoğun olarak yetiştiriliyor. Aşırı sıcaklık ve aşırı soğukluk gibi çok keskin hava koşullarına karşı son derece dayanıksız ve narin bir tahıl ürünü olması nedeni ile her yerde yetiştirilmesi pek mümkün olmuyor. Ancak kinoa faydaları ile tüm dünyada yoğun olarak tüketilirken, en sağlıklı tüketimi arpa ve pirinç gibi diğer tahıl ürünlerinde olduğu gibi pişirilerek tüketimidir.

Türkiye’de de yaygınlaşan kullanımıyla dikkatleri üzerine çeken kinoa faydaları sayesinde hem sağlıklı hem de doyurucu öğünler sunuyor. Glütensiz olması sayesinde özelikle çölayak hastalığı bulunan kişilerin rahatlıkla tüketebilmesini sağlıyor. Çünkü kinoa glütensiz olduğu gibi yüksek protein değerlerine ve tüm amino asitleri barındıran bitkisel bir besindir. Bunun yanı sıra B, E, magnezyum, kalsiyum, demir, potasyum ve tabii ki fosfor yönünden son derece zengin olması son derece besleyici olmasını sağlıyor. İçerdiği besin değerlerinin yanı sıra 1 su bardağı kinoa’nın 126 (kcal) kalori olması da diyet açısından ideal bir besin olmasını sağlıyor. Bu açıdan fazla kilo problemi bulunan kişilerin, vücutlarını forma sokabilmeleri açısından çok yüksek miktarda olmamak koşuluyla rahatlıkla tüketebileceği ideal tahıl grubu besinler arasında yer alır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here