Kitap Okumanın Önemli Noktaları Ve Kitap Okuma Alışkanlığı

0
87

Kitap okumak, düşünsel ve ruhsal yönden insanların bambaşka bir dünyaya ulaşmasını, zengin bir entelektüel bilgi birikimi kazanımı elde edebilmesini, alternatif bakış açıları kazanmasına ve kişisel gelişimini doğru yönde yönlendirebilmesine yardımcı olur. Bu sebeple de tüm bilgi kişiler ve filozoflar tarafından tarih boyunca insanların kitap okuma alışkanlığı kazanması noktasında birbirinden önemli sözlerle kitap okumaya dair bir nevi propaganda yapmıştır.

Modern toplum yaşantısı içerisinde de kitap okumaya ilişkin olarak çok önemli kampanyalar ve çalışmalar yürütülüyor. Dünyanın her yerinde her kategoride ve her ilgi alanına hitap edebilecek niteliklerde kitaplar yazılıyor ve basılıyor. Ancak modern kent yaşantısının yoğun temposu içerisinde kitap okuma akışkanlığı pek de stabil düzeyde olamıyor. Günün önemli bir kısmını çalışarak ve yolda geçirmek durumunda kalan kent insanın zaman ayırarak, kitap okuması pek çok noktada son derece sıkıntılı bir süreç haline gelebiliyor.

Ancak kitap okuma alışkanlığı kazanımını yönlendirerek, bu tip olumsuz durumlara karşı önemli bir çözüm oluşturabilmek mümkün oluyor. Özellikle de metroda, vapurda, otobüste ve hatta köşe başında ayakta kitap okuyan kitap kurtlarını görmek mümkündür. İşte bu kitap okuyucuları için dışarıdaki şehrin keşmekeşi ve gürültüsü kitabın içine ulaşamıyor. Bunun için gerçekten kitap okumayı arzulama ve konsantre olmak gerekiyor. Aynı zamanda da bu tip bir kitap okuma alışkanlığı kazanabilmek için çok sayıda kitap okumak, doğru şekilde kitaba nasıl odaklanılabileceğini ve her şart altında kitapta okunanı kolaylıkla anlayabilme kabiliyetinin kazanılabilmesini sağlar. Kitap okuma alışkanlığı herkese göre önemli değişkenlikler gösterir. Bu noktada kitap okumak için alışkanlıklara göre hareket edilmesi gerekir. Bu gibi önemli etkenler dolayısı ile kitabı en iyi şekilde okumak için belirli bir kalıbın içerisine sığmaya çalışmak yerine kitap okumak için var olan gereksinimlerin karşılanması veya oluşturulması çok daha ideal bir yaklaşım sergilenmesini sağlayacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here