Koç Burcunun Özellikleri

0
164

Koç Burcunun Yıldızları

Ruckbah, Dat El Cursa ve Shedardır.

İlk başta Dekanatta ve Cassiopeia

Ortada Cetus

Sonda ise Perseus yer almaktadır.

1) Yaşam

Helle ve erkek kardeşi olan Phriksos daha çocukken üvey anneleri tarafından bir sandığın içine koyulup denize atılırken anneleri olan Nephele, çocuklarının denize bırakıldıklarını görünce altın postlu bir koç ile çocuklarını yakalar ve koçun sırtında denizin üzerinde kaçarlar. Tam o sırada kız çocuğu olan Helle denize düşerek boğulur.

Phiriksos ise Gürcistan’ın bir şehri olan Kolkhis’e varır ve altın postlu koçu Zeus için kurban eder. Daha sonra koçun altın postunu ona kapılarını açan kişiye Aietes’e teşekkür amaçlı armağan eder. Kolkhis kralı ola Aietes de bu postu tanrılardan olan Ares’e adanmış ormandaki bir meşe ağacının dalına asar. Bu altın posta bir zarar gelmesin diye de önüne korkunç bir ejder diker. Daha sonra Jason, babasının tahtını elinden alan amcası Pelias’ın elinden tahtını geri almak için geldiğinden Amcası Pelias ona tek bir şartla tahtı alabileceğini söyler.

Ares’e adanmış olan ormana gidip Altı Postu bana getirmek şartı ile tahtını ona bırakacağını söyler. Bunun üzerine Jason Ares’e adanmıl olan ormana gidip Altın Postu almak için Argonaut’larla birlikte, Gürcistan’ın bir şehri olan Kolkhis’e gelir. Aietes Jason’a çeşitli sınamaları başarırsa ona Altın Postu verebileceğini söylemektedir. Jason kabul eder ama Altın Postu çalış Argonaut’larla birlikte Ares’in ormanından kaçar. Ülkesi olan İolkos’a geri döner ve tahtın yeni sahibi olur.

2) Yaşam

Koç burcu ilk çağlarda horoz ile sembolize edilmektedir. Bunun sebebi ise savaşçı ve palavracı yapısı ile anılmaktaydı. Tabiki bu özelliklik aynı kalmadı. Gün geçtikçe Sert, Saldırgan, Girişken, Kavgacı ve Cinselliğe düşkün özellikler yerini aldı. Bu özellikler sebebiyle artık Koç ile sembolize edilmektedir. Bildiğimiz üzere koç boynuzlu bir hayvandır. Bu boynuzları sürünün güvenilirliğini sağlamak için, saldırgan, erkeksi yanıı ve yiğitliğini ortaya koymak isteyen liderleri anlatmaktadır.

3) Yaşam

Zodyak kavramı; astronomi deki burçların ve burç resimlerinin kavramlarının aldığı resimlerdir. Buna en yakın tanım ise; Dünyadan uzaya doğru bakıldığında en gördüğümüz tüm yıldızların ve gezegenlerin görüşebildiği bir gök kubbe perspektifine Zodyak denir.  Zodyak kuşağındaki ilk burcu bildiğimiz gibi Koç oluşturmaktadır. Tabiki bu nedenle hayat siklusunun başlangıcı niteliğindedir. İnsanların hayata gözlerini açması, doğması ve yaşama başlaması anlamına gelmektedir. Her zaman başlangıçlarında doğumları, ilklerin yaşanmasına ve öncüleri ifade etmektedir.

Koç burcu standart astrolojide kişiliği, fiziksel vücut şeklini ve görünümünü, kendine güveni, yeni doğan çocuğun kendine güven oluşturma sürecini ve bu süreç içerisindeki etkilerini anlatır.  Yeni doğan bir bebeğin ilk etapta bildiği tek şey “Ben”dir. Bu nedenle kendi vücudunu, kendi egosunu, kendi ihtiyaçlarını ve kendi duygularını her şeyden daha önce ve daha önemli tutmak isteyecektir.

Ayrıca koç burcunun özelliklerinden olan yaşama sımsıkı tutunma ve sağ kalabilme iç güdüsü ile doğmuştur. Koç burcunun temel özelliklerinden olan hayatın akışına adapte olup yeteneklerini geliştirmek istemektedir. Koç burcunun özelliklerinden biri ise kuralların varlığından ve kurulu bir düzenin olabileceğinden habersiz olmalarıdır. Bu nedenden ötürü her şeye direkt iç güdüsel olarak yaklaşımlarda bulunmaları, plansız ve programsız hareket etmeleri doğal özelliklerindendir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here