Satranç Nedir Nasıl Oynanır ?

0
214

Satranç, iki oyuncu arasında 32 adet satranç taşı bulunduğu 8×8 toplamda 64 karelik bir satranç tahtasında oynanan masa oyunudur. Satranç tahtasındaki 64 karenin 32 karesi beyaz 32 karesi de siyah renklerden oluşur. Aynı şekilde 32 adet satranç taşının 16 taşı beyaz 16 taşı ise siyahtır.

Satranç oyunu her oyuncunun her tur bir hamle yapmasıyla oynanır. Satranç oyununda ilk hamleyi beyaz,ardından siyah oynar. Oyunda 16 taş’ın sekizi piyon,ikisi kale,ikisi at,ikisi fil,biri vezir ve biri de şah olarak adlandırılır. Oyunun amacı karşı oyuncunun şahını kıstırıp şah mat etmektir.
Satranç tahtasının etrafında “a” harfinden “h” harfine kadar 8 beyaz takımda 8’de siyah takım tarafında bulunan harfler mevcutdur ve yan taraflarda ise 1’den 8’e kadar sayılar mevcuttur.

Taşların sıralaması şu şekildedir:

a8 Siyah Kale
b8 Siyah At
c8 Siyah Fil
d8 Siyah Vezir
e8 Siyah Şah
f8 Siyah Fil
g8 Siyah At
h8 Siyah Kale
a7 – h7 Siyah Piyon

a1 Beyaz Kale
b1 Beyaz At
c1 Beyaz Fil
d1 Beyaz Vezir
e1 Beyaz Şah
f1 Beyaz Fil
g1 Beyaz At
h1 Beyaz Kale
a2 – h2 Beyaz Piyon

Satranç Kuralları Nelerdir?

Satranç oyununda istisnasız ilk el beyaz hamle yapmak zorunludur. Her iki oyuncuda her tur bir taş oynamak zorunludur. Bir kare için de en fazla bir taş bulunabilir. Taş o karede bulunduğu sürece kendi taşları için o kareyi bloke eder ve o kareye ilerleyemez. Karşı oyuncunun taşlarında böyle bir kural yoktur. Taşı doğru bir biçimde kurallar çerçevesince oynandığı sürece o rakibin taşını o alandan alır oyunun dış sahasına taşır ve belirtilen koşullar gerçekleşmediği sürece o taş oynanamaz.

Belirtilen koşullar beyaz taşın 2. numarada duran bir piyonun rakibin 8. numarasına kadar ilerlemesi sonucunda dışarıda bulunan “şah” ve “piyon” hariç diğer herhangi bir taşı 8 numarada bulunan piyonun yerine alır.

Şah harici bir taş ile karşı oyuncunun şahını tehdit edecek konuma gelir ise karşıdaki oyuncu o şahı güvenli bir konuma almak veya korumak zorunludur aksi halde oyunu hükmen kaybeder satranç turnuvalarında ise 3 kere aynı hatayı yapar ise hükmen mağlup sayılır.

Satranç Taşları Nelerdir?

Piyon

Piyonlar oyun içinde en güçsüz taş olarak kabul edilir fakat usta oyuncular için aksi idda edilir nedeni ise savunma hizaları piyonlar çeker ve rakibin hamle kısıtlamalarında piyonlar çok önemlidir. Tek başına bir piyon fazla yararı yoktur, fakat birden fazla piyon savunma hizalarını çekebilir karşı oyuncunun taşlarını sıkıştırabilir. Piyon son kareye kadar ilerlediğinde oyunun en güçlü taşlarına dönüşebilir. Önünde bir engel taş olmaması şartıyla bir kare veya iki kare ileri gidebilir. Piyon çapraz olarak düşman taşını alabilir.

Karşıdaki oyuncu bir piyonu sizin piyonunuzun sağ veya sol kareden iki kare ilerleyip yanınıza gelir ise bu durumda 3. bir hamle yapabilir ve çaprazınızda bulunmasa bile o piyonu çaprazlama yiyebilirsiniz ve bunun adına da “geçerken alma” denir.
Piyon 1 birim puanındadır.

At

Atlar “L” harf şeklinde öne,arkaya,sağa,sola istediği her yöne L harfinde ilerleyebilir. Atlar rakip taşların üzerinden “L” harfi çizdiği için rahatlıkla atlayabilir.
Atlar sadece “L” harfinin son karesine gelen rakipleri yiyebilir.
Atlar 3 birim puanındadır.

Fil

Filler çapraz şeklinde sınırsız ilerleyebilir lakin karşı rakibin taşı o çaprazlara gelmemesi durumunda.
Filler 3 birim puanındadır.

Kale

Kaleler sağa, sola, yukarı, aşağı olmak üzere karşısına rakip taş gelmediği sürece sınırsız ilerleyebilir.
Kale 5 birim puanındadır.

Vezir

Vezirler oyunda en güçlü taştır. Her yöne ilerleyebilir aşağı, yukarı, sağa, sola, çaprazlama olarak her yere gidebilir. Neredeyse bütün taşların özelliklerini almış sadece at taşının özelliğini alamamıştır.
Vezir 9 birim puanındadır.

Şah

Oyunun en önemli taşıdır. Şah olmadan oyun oynanmaz ve şah ele geçirilemez. Şah en önemli taş olmasına rağmen tek kare ilerleyebilir sağa, sola, aşağı, yukarı ve çaprazlama olmak üzere tek kare ilerler.
Şahın amacı rakip taşlardan saklanmak ve diğer taşlar ile karşı rakibi mat edene kadar.

Notasyon

Notasyon çoğunlukla turnuvalarda kullanılır. Sokak satrancında veyahut sınıflar arası turnuvalarda pek görülmez.
Satrançta bulunan harfler ile sayılar ele alınır.

Taşlar

A : A
F : Fil
K : Kale
V : Vezir
Ş : Şah

Hamleler

x : Taş alma
0-0 : Küçük Rok
0-0-0 : Büyük Rok
+ : Şah
# : Mat
= : Terfi

Piyonların harfi yoktur. Harf yerine direkt olarak yazılır.
Piyon terfi ettikten sonra o taşın ismi yazılır.
Mat ettikten sonra başka bir notasyon yazılamaz son hamledir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here