Siri’de Şaka Yapanlara Hapis Cezası

0
96

Akıllı teknolojiler her geçen hızla gelişmeye devam ediyor ve artık insanların ihtiyaçlarına yönelik olarak çok önemli çözümler sunuyor. Bu çerçevede de özellikle son yıllarda Apple’ın iPhone cihazlarında kullanmakta olduğu Siri isimli kişisel asistan uygulaması son derece yoğun şekilde ilgi görüyor. Pek çok işlemi daha kolay, daha hızlı ve daha pratik şekilde gerçekleştirebilme şansı veren iPhone akıllı cep telefonlarında bulunan Siri’nin kullanıcı tarafından da son derece yoğun şekilde kullanıldığı ve ilgi gördüğü biliniyor. Ancak son dönemlerde Siri’yle ilgili olarak sıra dışı bir durum gündeme gelmeye başladı.

Bazı iPhone cihaz kullanıcıları, cihazlarda bulunan kişisel asistan Siri uygulamasını, pek çok önemli işlevi yerine getirmesiyle bilinirken, farklı hedefler doğrultusunda da kullanmakta olanlar bulunuyor. Son dönemlerde gündeme gelen konu ise Siri’ye ‘108’ denilerek şaka yapılmaya çalışılması oluyor. Kullanıcının konuşarak, cihaz üzerinden tüm işlemlerini gerçekleştirebilme şansına sahip olabilmesini sağlayacak geniş ve sağlam bir yapıya sahip olan Siri’de kullanıcıların ‘108’ diyerek, şaka yapması gerçekten çok ciddi bir güvenlik sorunu teşkil ediyor.

Çünkü 108 numarası aslında Türkiye’de de 112 Acil’i aramak ile aynı fonksiyona sahiptir. Ancak bu acil durum numarasının Hindistan’a ait olmasından dolayı çoğu kişi 108’in ne anlama geldiğini bilmiyor. Bu noktada geniş kapsamlı bir altyapısı bulunan Siri uygulamasına 108 denilmesi durumunda bunun bir acil durum çağrısı olduğunu algılayarak, geri sayım başlatıyor ve Amerika’da 911, İngiltere 999 ve Türkiye’de de 112 Acil numarasını aramaya başlıyor. Son dönemlerde Twitter ve diğer sosyal medya ağlarında kullanıcıların birbirlerine Siri’ye 108 dedirtmek için kandırmaya çalıştığı görülüyor. Ancak bu şaka gereksiz yere acil numaranın meşgul edilmesine neden olmasından dolayı basit bir şaka olmaktan çıkarak, sonucunda hapis cezasıyla dahi karşı karşıya kalınabilmesine neden olabiliyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here