Sporda Doğru Bilinen Yanlışlar

0
120

Modern yüzyıl dünyasında artık insanların günlük yaşamları içerisindeki yoğun iş veya okul tempolarından sonra spor yapabilmek için kendilerine vakit ayırabilmeleri pek çok zamanda mümkün olmayabiliyor. Ancak modern kent yaşantısı içerisinde spor salonları bu noktada çok önemli bir fırsat ve kolaylık sağlıyor. İnsanlar gün içerisinde vücutlarına aldıkları fazla kalorileri burada yakabiliyor veya vücudunun formda kalmasını sağlayabiliyor. Ancak spor hakkında doğru bilinen yanlışlar ile yapılan spor egzersizleri boşa gidiyor.

Günümüzde spor egzersizleri noktasında özellikle çok fazla tekrarın az kilo kaldırma ile yağ yakabildiği ve çok kilo kaldırmakla az tekrar yapılmasının kas yapacağı yanılgısıdır. Bu tarz bir anlayışı özellikle kentlerdeki spor salonları içerisinde en sık görülen ve en yoğun şekilde hakim olan doğru bilinen yanlışlardan birisidir. Ancak kesinlikle böyle bir durum söz konusu değildir. İkincil olarak ise spor yapan bayanlar arasında son derece yaygın olan ağırlık çalışmalarının erkekler gibi kaslı vücuda sahip olunmasına neden olabileceğinden koşmak, pilates veya yoga yapmak gerektiği şeklindedir. Bu durum kesinlikle yanlış ve hatalı bir durumdur.

En sık şekilde görülen spor egzersizleri ile ilgili doğru bilinen yanlışlardan birisi de spor ile yapılan vücut kaslarının, sporu kesme durumunda ilerleyen zamanda yağa dönüşeceği şeklindedir. Bu tarz bir durumun bilimsel dahi izahı bulunmamaktadır. Çünkü ne kasın yağa, nede yağların kasa dönüşmesi gibi bir durum söz konusu olamaz. Bir diğer önemli hatalardan birisi de kesinlikle vücudun temel gereksinimlerinden birisi olan yağlı yiyeceklerden tamamen uzak durulmasıdır. Çünkü doğru bilinen yanlışlar arasında yağlı yiyeceklerin vücutta yağ olarak depolandığı algısıdır. Böyle bir durumun olması söz konusu olmaz. Ayrıca ağırlık kaldırmayı bırakma durumunda vücudun sarktığı, bu nedenle sürekli ağırlık kaldırmaya devam edilmesi gerektiği algısı da doğru bilinen yanlışlar arasında yer almaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here