Squat Nedir, Nasıl Yapılır, Faydaları Nelerdir?

0
160

Türkçe kelime anlamı çömelme olarak bilinen Squat, kalça, bacak ve karın kaslarını geliştirmek adına kurulan bir harekettir. Bu hareket ile istenilen vücuda kavuşmak artık hayal değildir. Vücut geliştirme hareketlerinden en önemlilerinden biri olarak bahsedilen squat hareketi, güçlü karın ve bacak kasına sahip olmak isteyenler için birebir hareketlerden de biridir.

Genel anlamda iki şekilde uygulaması olan squat hareketinin birincisi ağırlıksız olarak uygulanmakta, diğer ise belli ağırlıklar ya da halterler yardımıyla uygulanan uygulamadır. Eğer squat hareketini ilk defa deneyecekseniz mutlaka önce ağırlıksız olandan başlayarak karın ve bacak kaslarını güçlendirmek daha sonra ağırlıklı bölüme geçmek gerekiyor.

Squat Nasıl Yapılır?

Öncelikle dikkat edilecek bir nokta; ağırlıkla yapılan squat hareketi, özellikle erkeklerde hemoroid denilen hastalığı tetikleyebiliyor. Bu yüzden bu hastalığı olanların mutlaka dikkat etmesi gerekiyor. Squat hareketi yapılırken çok zorlanıldığı an anında bırakılması ve dinlenilmesi gerekiyor. Çünkü aşırı hareket yapımı ve kendini zorlama ileride sonuçları kötü olacak talihsiz durumlara da neden olabiliyor. Bu yüzden sağlık sorunu yaşayanların mutlaka doktoruna başvurması gerekiyor.

Kısaca anlatmak gerekirse squat hareketine başlamak için önce ayaklar vücut genişliğinde açılarak pozisyon alınır. Ayaklar istenildiği gibi uygun bir şekilde açılmazsa hareketin sağlıklı yapılmasına engel olacaktır. Daha sonra da kollar yere paralel olacak şekilde uzatılır. Ve yavaş ve sırayla doğrulup eğilerek hareketler tekrarlanır. Mutlaka kafanın ve üst vücudun öne eğik ve ayaklar hizasında olması gerekir. Dik durarak yapılan bu hareket asla doğru değildir. Öne eğilerek yapılan squat egzersizi hem bacak hem karın hem de kalça kasının çalışmasına ve güçlenmesine de yardımcı olur.

Squat Hareketinin Faydaları Nelerdir?

Squat hareketi doğru ve düzenli bir şekilde yapıldığı zaman üst ve arka bacakla kalçayı güçlendirdiği gibi, kalça ve bacakları da şekillendirir. Bir yandan kalça ve ayak bileklerinin hareket kabiliyetini arttırırken bir yandan da daha sıkı kalça ve bacakların oluşumuna yardımcı olur. Aynı zamanda karın kaslarını güçlendirmeye ve şekillendirmeye de yardımcı olurken sıkı bir karın kasının sakatlanmasını da engeller.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here