Star Wars’taki Hologram Teknolojisi Gerçek Oldu

0
96

Sinema dünyasının başyapıt ve kült filmlerinden birisi olarak tarihe geçen Star Wars filmi, çekildiği dönemdeki teknolojinin en uç noktasına filmde yer verme başarısını göstermişti. Uzayda geçen filmde kullanılan teknolojiler ve gösterilen teknolojik etkiler pek çok bilim kurgu dalındaki filmde olduğu gibi teknolojinin gelişimine yön vermiştir. Günümüzde bilim insanları, büyük boyutlu lens ve projeksiyon sistemlerine gereksinim duyulmadan yüksek kalitede 3 boyutlu imajları yansıtmayı mümkün kılan bir nano-malzeme üretiminde bulundu. Bu şekilde Star Wars’taki Hologram Teknolojisinde devrim yaratılacak.

Avustralya Ulusal Üniversitesi’ndeki bazı araştırmacılar tarafından her bir saç telinden 500 kat daha ince milyonlarca silikon sütunu bir araya getirerek ışığı 3 boyutlu şekilde yansıtabilecek bir nano-malzeme geliştirdiklerine ilişkin açıklama gerçekleştirdi. Geliştirilen bu yeni malzemenin mercek ve prizma tarzında konvansiyonel optik araçlar açısından büyük ve ağır olmamasının dışında da ışığı sadece yoğunluk şeklinde 2 boyutlu kayıt eden bu araçların aksine 3 boyutlu olarak yeniden oluşturabilme fonksiyonelliğine sahip olduğu belirtildi. Özellikle Star Wars hologram teknolojisi uygulamalarında çok önemli bir gelişme olması dünya genelinde yoğun ilgi görmesine neden oluyor.

Geliştiriciler, özellikle yeni geliştirmenin kamera, projeksiyon ve hologram teknolojileri alanında devrim yaratacağını, ‘Star Wars’ filmlerinde görülmüş hologramlı haberleşme teknolojisinin günlük yaşantı içerisinde de kullanımının önünde var olan engellerin ortadan kaldırılmasına olanak verdiğini açıkladı. Özellikle geliştirilen bu yeni malzemenin belirlenemeyecek düzeyde yeni nesil fırsatlara imkan vereceğine dikkat çekilirken, projenin baş araştırmacısı olan Sergey Kurk, geliştirdikleri bu ürüne yönelik olarak akıllı cihazlardaki kameraların boyutunun küçültülmesinden, uydularda bulunan kompleks optik sistemlerin ağırlığının düşürülmesine kadar pek çok farklı alan ve sektörde rahatlıkla kullanılabileceğini açıkladı. Bu sayede filmde çok sık şekilde görülen bu 3 boyutlu haberleşme yapısının bireysel alanlarda da rahatlıkla kullanımının sağlanacağı aşamaya gelinmesi mümkün hale geliyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here