Sumak Bitkisi Nedir ve Ne İşe Yarar?

0
170

Pek çok besinde yoğun olarak kullanılan sumak, Rhus bitkisinin türlerinden elde edilmektedir. Günümüzde genel olarak tercih edilen sumağın meyveleri kurutulup ve öğütülüp kullanılabilmektedir. Sumak yaygın olarak özellikle et ve sebze yemekleri içerisinde ekşimsi bir lezzet katması sayesinde mutfaklara geniş bir tat yelpazesi sunması nedeniyle tercih ediliyor. Yemeklerde yoğun şekilde kullanılan bitkilerin değerlendirilmesi durumunda, sumağın diğer bitki türlerine göre çok daha nadir kullanıldığı görülebilmektedir.

Ancak sumak bitkisinin meyvelerinin özellikle Kuzey Amerika kıtasında oldukça popüler olduğu biliniyor. Vücut sağlığı açısından son derece önemli yararları ile beraber son derece eşsiz ekşi lezzeti dolayısıyla hasat edilen bir bitki türüdür. Modern dünyada çok sayıdaki noktada kök salabilmekte olan sumağın çalıları özellikle Afrika kıtası, Orta Doğu bölgesi ve kesinlikle Kuzey Amerika kıtasında geniş alanlara yayılmaktadır. Yeşilimsi, krem rengi veya kırmızı renkte bulunabilmekte olan sumağın meyveleri zaman içerisinde kuruyarak, son derece koyu olan bir kırmızı tona kavuşarak, çekirdek kümeleri durumuna gelmektedir.

Türk mutfağı ve aynı zamanda da Arap ve Ortadoğu mutfaklarında kendisine oldukça geniş yelpazede yer bulan sumak Kuzey Amerika’da yerliler tarafından sıcak veya soğuk olarak şurubu ve çayı hazırlanarak tüketilmesi hedefiyle değerlendirilmektedir. Sumağın güçlü bir antioksidan olduğu bilinmektedir. Sağlıklı hücrelere zarar veren serbest radikallere yönelik olarak mücadelede bulunabilen güçlü antioksidanlar içermektedir. Mantar enfeksiyonlarına karşı da son derece etkili bir çözüm olarak öne çıkan sumağın mikroplara karşı da mücadele ettiği biliniyor. Özellikle de Salmonella typhimurium adlı bir mikroba karşı savunma kalkanı yaratabildiği belirtiliyor. Anti inflamatuar olan sumağın bu şekilde ateşi düşürdüğü biliniyor. Diyabete karşı da son derece yararlı bitki türlerinden birisi olması da modern çağda son derece yoğun olarak tüketilmesindeki en önemli sebeplerden birisidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here