Türkiye’nin Mutlaka Görülmesi Gereken 10 Kalesi

0
141

Tarih boyunca çeşitli olaylara tanıklık ederek şehri korumak amacıyla yapılan kalelerin sayısı çok fazladır. Güçlü yapılarıyla savaşlara katılan bu kaleler tahrip olsa da zamanla restorasyon çalışmalarıyla onarılmıştır. Savunma kaynaklı yapılan bu kaleler birçok kuşatmalara da şahit olmuşlardır. Türkiye de kale açısından oldukça zengin olan bir ülkedir. Yıkılanlar, yakılanlar haricinde hala tarihi dün gibi yaşatan, şehri ihtişamıyla ayakta duran kaleler de vardır. Türkiye’nin mutlaka görülmesi gereken 10 kalesi hakkında sizler için bir araştırma yapmak istedik.

Alanya Kalesi: Antalya’da bulunan denize sıfır konumuyla 250 metre yüksekliğinde olan kale, birçok turistin ilgisini çekerek Alanya’nın simgesi halindedir.

Ankara Kalesi: Mamak sınırları içerisinde bulunan bu kale zamanında Roma’nın ve Bizans’ın göz bebeği haline gelmiştir. Hatta bu kale uğruna birçok savaşlar yapılmıştır. Ankara’nın en yüksek tepesinde inşa edilerek Ankara’nın güzelliğini gözler önüne sermektedir.

Kız Kalesi: Mersin’de bulunan, denizin ortasında inşa edilen bu kaleye gitmek için ya yüzmeniz ya da tekneyle gitmeniz gerekir. Birçok medeniyeti de misafir etmiştir. Ayrıca yaz aylarında turistlerin ilgisini üzerine çekmektedir.

Muğla Marmaris Kalesi: Tarihte de günümüzde de ticaret amaçlı kullanılan kalenin yapımı milattan önce 4. Yüzyılda başlamıştır. Türkiye’nin mutlaka görülmesi gereken 10 kalesi arasında yer bulmaktadır.

Şahmeran – Yılan Kalesi: Adana’da bulunan Yılan Kalesi, Şahmeran efsanesine tanıklık etmiştir. Ulaşımı oldukça zordur. Kaleye ulaşmak için yürümek ve dar yollardan geçmeniz gerekebilir.

Urfa Kalesi: Türkiye’nin mutlaka görülmesi gereken 10 kalesi içinde yer alan bu kale, birçok turistin ilgisini çekmektedir. Yanında Balıklı Gölü bulundurmasıyla da görülmeye değerdir.

Karahisar Kalesi: Günümüzde birçok şarkıya konu olan kale hakkında çeşitli rivayetler vardır ve Manisa’da 226 metre yüksekliğindeki bir tepede inşa edilmiştir.

Diyarbakır Kalesi: Çin Seddinden sonra dünyanın en uzun kalesi olması nedeniyle ilgi çekmektedir. Hatta UNESCO tarafından da koruma altına alınarak Dünya mirası olmuştur.

Selçuk Kalesi: Kalenin etrafında hamamlar, camiler, anıtlar bulunması ve çeşitli aktiviteler düzenlenmesi nedeniyle turist akınına uğrayan, Türkiye’nin mutlaka görülmesi gereken 10 kalesi arasındadır.

Gaziantep Kalesi: Köklü geçmişiyle dikkat çeken bu kalenin yapılan çalışmalar sonucu gözcü kalesi olarak yapıldığı ortaya çıkmıştır. Tarihi yansıtan bu kale, görülmeye değerdir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here