Uyku Problemine İyi Gelen Besinler

0
161

Modern toplum yaşantısının var olan alışkanlıkları ve gereksinimleri gibi pek çok etken yoğun stres ve yorgunluğa yol açmaktadır. Bu durum beraberinde uyku problemlerini de getirebilir ki, modern yüzyılda pek çok insan geceleri uyku konusunda fazlasıyla problem yaşayabilmektedir. Günümüzde uyku problemlerinin birden fazla nedeni bulunmaktadır. Bunların başında yoğun tempodaki yüksek stres yüküne sahip olan bir iş hayatı veya okul yaşamı gelirken, ikincil olarak da beslenme alışkanlıkları gelmektedir.  Uyku problemi durumunda sağlıklı beslenmek ve rahat bir uyku geçirebilmek için ilk olarak tüketilen besinlere fazlasıyla dikkat edilmesi gerektiği uzmanlar tarafından belirtiliyor.

Vücutta metabolizmanın çalışmasının besin tüketimine bağlı olduğu gibi sağlık yönünden de çok ciddi bir rolü bulunan uykunun da tüketilen gıdaların özellikleri ile doğrudan bir bağlantısı bulunduğu uzmanlar tarafından belirtiliyor. Bu sebep ile de uyku problemi konusunda tüketilen yiyecek ve içecekler son derece etkili olabilmektedir. Günümüzde geniş kapsamda ileri nesil teknolojiler yardımı ile gerçekleştirilen araştırmalar sonucunda ortaya çıkan beyinde serotonin sentezini uyarmakta olan triptofan adlı bir aminoasidin ve üst düzeyde olan melatoninin seviyelerinin uyku kalitesi, konforu ve etkileyiciliği noktasında son derece etkili olduğunu gösteriyor.

Günümüzde doğada bulunan melatonin seviyesi yüksek olan besin sayısı düşük sayıda bulunurken, triptofan hemen hemen pek çok hayvansal ve bitkisel besin içerisinde yer alırken, iyi ve kesintisiz bir uyku arayanlar için ideal ölçülerde alımı önemli etkilerde bulunmaktadır. Özellikle de ceviz, süt, muz, ahududu ve yulaf gibi besinlerin uyku problemi çözümü noktasında son derece yararlı besinler olduğu uzmanlar tarafından belirtiliyor. Bu 5 besinin gün içerisinde düzenli şekilde tüketilmesi durumunda beyindeki seratonin seviyesini düzenleyebileceğinden, rahat ve kaliteli bir uyku geçirebilmeye olanak sağladığı belirtiliyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here