Yeşil Kahve ve Faydaları

0
112

Son yıllarda dünya genelinde bir hayli popüler hale gelen ve özellikle zayıflama konusundaki etkileri dolayısıyla tercih edilen bir kahve türü olan yeşil kahve, Türkiye’de de yaygın şekilde kullanılmaya başlandı. Aslına yeşil kahve ürünü, modern toplum yaşamında çok önemli yeri bulunan ve yüksek miktarlarda tüketilmekte olunan kahvenin henüz kavrulmamış, çiğ halidir. Coffea meyve tohumları yani çekirdekleri şeklinde bulunan yeşil kahvenin kavrulmasının ardından kavrulma şekli ve süreleri pek çok farklı kahve türünü meydana getirmektedir. Ancak son yıllarda yeşil kahvenin var olan önemli etkileri ve faydaları dolayısı çiğ şekilde de tüketilmeye başlandı.

Günümüzde özellikle kilo problemi yaşayan veya vücudunu formda tutmak isteyenler tarafından son derece yoğun ve sık bir şekilde tüketilmeye başlanan yeşil kahve yüksek miktarda klorojenik asit özelliğine sahip olmasından dolayı da sağlık yönünden de çok önemli faydaları bulunmaktadır. Yeşil kahvenin faydaları oldukça geniş bir yelpazeye ulaşabiliyor. Günümüzde yeşil kahvenin çok kısa bir süre içerisinde bu denli popüler olmasındaki en önemli etkenlerden birisi de kesinlikle kilo vermeye yardımcı olmasıdır. Yeşil kahvenin özü klorojenik asit şeklinde tanınan bir kimyasal içermekte olduğundan vücutta yağ depolama işlevine etkide bulunabilme kapasitesine sahip olduğu düşünülüyor. Aynı zamanda da vücut metabolizmasının düzenli ve hızlı bir çalışma gerçekleştirebilmesine yardımcı olması da yeşil kahvenin zayıflamaya yardımcı olmasını sağlıyor.

Sıklıkla tüketilmeye başlanan ve kolaylıkla bulunabilen yeşil kahve zayıflamaya yardımcı olmanın yanı sıra kan şekeri düzeyine de olumlu etkilerde bulunur. Gerçekleştirilen bazı araştırmalar, yeşil kahvenin özünün klorojenik asit etkileriyle karaciğerde glikoz saklamak için ihtiyaç duyulan enzimlerin üretimine yardımcı olduğu ve kan şekerinin düzene girmesi açısından son derece önemli etkilerde bulunduğu bilinmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here