Youtube Videolarında Köklü Değişim

0
88

İnternet dünyasının en büyük video platformu olan YouTube’de bir dönem sona eriyor. Dünyaca ünlü video paylaşım platformu Google tarafından satın alınmasından bu yana sürekli yeni gelişmelerle hem görüntü teknolojisindeki hem de yazılım teknolojisindeki gelişimi kullanıcılarına entegre biçimde sunuyor. Bu çerçevede de Youtube videoları için son derece sorunlu bir özellik olan ek açıklamalar hizmeti sona eriyor. Ancak bu hizmetin sağladığı fırsatlar tamamen kaldırılmıyor, çünkü ek açıklamalar emekliye ayrılırken, yerini yeni bir hizmete bırakıyor.

Youtube videoları üzerinde ortaya çıkan ‘ek açıklamaları’ şirket tarafından tamamen kaldırılıyor. Bu ek açıklamalar özelliği sayesinde videonun yükleyicisi kanal sahibi tarafından bilgilendirmeler ve başka videolara yönelik bağlantı içermekteydi. Ek açıklamalar özelliği çerçevesinde kullanıcı Youtube üzerinde bir video izlerken, vidonun ortasında gri kutucuklar ortaya çıkıyor ve başka videolara bağlantılar içermekte veya videoya ilişkin olarak ek bilgi paylaşımında bulunuyordu. Youtube tarafından yapılan yeni açıklamaya göre ek açıklama kutuları, tamamen kaldırılacak.

Günümüzde Youtube videoları üzerinde bulunan ek açıklamalar yalnızca Youtube masaüstü sürümünde çalışabilmekteydi. Aynı zamanda da dinamik bir kullanım özelliği sağlamıyordu. Youtube, ek açıklamalar özelliği yerine içerik oluşturucuları tarafından hem masaüstünde hem de mobilde çalışabilen ‘Cards’ ve ‘End Screens’ fonksiyonlarını kullanmaya yönlendirecek. Çok fazla kullanımı durumunda kullanıcı açısından kötü bir kullanım deneyimi sunan ek açıklamaların kaldırılması her iki taraf tarafından da uzun süredir zaten bekleniyordu. Youtube tarafından yapılan açıklamaya göre End Secreens ve Cards özelliklerinin hizmete alınmasının sonrasında ek açıklamalar özelliğinin kullanımında ciddi oranda bir düşüş yaşanmaya başladı. Ancak bu yeni özelliklerinde kusursuz bir şekilde bir çalışma gerçekleştirdiği söylenemez, çünkü bu kartlar yalnızca videonun tam ekrana alınması durumunda sağ kısımda görünüyor. Youtube’nin bu ek özellikleri Google TV, Chromecast ve diğer TV kutularında ise çalışamıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here