Yürüyerek Kilo Vermek Mümkün mü?

0
130

Modern kent yaşantısının sağlıksız yaşam alışkanlıklarına karşı sağlıklı ve dinç bir vücuda sahip olabilmek için spordan uzak kalınmaması gerekir. Özellikle vücudu formda tutmak veya fazla kiloları verebilmek için kent yaşantısında kesinlikle spor egzersizlerinin araya sıkıştırılmasında önem bulunuyor. Sadece yürüyerek kilo vermek, kalori yakılabildiği düşünüldüğünde spor pek de zorlu bir faaliyet olmuyor. Günümüzde yürüyerek kilo vermek her yaş grubundan kişinin tercih edebileceği en basit ancak en etkili spor egzersizlerinden birisidir.

Burada amacın yürümek olması gerekiyor. Bu durumda illa ki bir spor salonu veya alanı gerekliliğini tamamen ortadan kaldırıyor. Çünkü modern kent yaşantısı içerisinde illa ki yürünmesini gerektirecek durumlarla karşı karşıya kalınıyor. Ancak çoğu kişi alternatif çözümlere yönelim gösterdiğinden çok düşük seviyelerde yürüme kaydediyor. Bu tip bir yaklaşım yerine ofiste kalkıp, fotokopi çekmek için yürümek, otobüsten biraz erken inmek gibi pek çok günlük yaşam akışı içerisinde spor egzersizi yapma fırsatı veren durum bulunuyor. Dolayısıyla yürüyerek kilo vermek aslında son derece basit hale gelirken, günümüz akıllı cihazları sayesinde de günlük yürüme mesafesini ve adım sayısını da görmek ve kayıt altına almak mümkün oluyor.

Yürümek kolay ve rahat bir spor egzersizidir. Aynı zamanda da yürümenin kemik ve kaslarda ilave bir ağrı teşkil etmemesi de gün içerisinde her noktada yapılabilecek bir spor egzersizi olmasını sağlıyor. Düşük veya yüksek tempoda yürüyerek kilo vermek mümkün olduğundan mutlaka yürümekten kaçınılmaması gerekiyor. Bu noktada özellikle yokuş yukarı yürüyüş, zaman zaman tempo artırımı, ilave egzersiz hareketleri, adım sayan bir uygulama ve arkadaş rekabeti veya hedef oluşturma yöntemleriyle yürüyüş daha etkili hale getirilebilir. Bu sayede hem gün içerisinde gidilecek yere sağlıklı bir şekilde gitmek hem de günlük önemli oranda kalori yakımı sağlamak da mümkün oluyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here